Naschvál jako hrom. Tak vnímá vedení Jevišovky postup Gabriela Večeři z firmy Agro Měřín. Zhruba rok a půl s ním totiž podle jevišovického starosty Michala Vaga není řeč na téma pronájem pozemku. Podnikatel prý žádá nesplnitelné. Pozemek přitom obec potřebuje, aby na něm vybudovala odvodňovací kanál – zbraň proti velké vodě.

„Když jsme naposledy jeli za panem Večeřou do Měřína, nechtěl se o naší nabídce vůbec bavit. A jeho podmínky byly nesplnitelné. Žádal příliš vysokou částku. Navíc chtěl pronajmout celý pozemek. Co bychom s ním ale dělali? Chtěli jsme jen krátkodobý pronájem na vybudování odvodňovacího příkopu. S tím ale vůbec nesouhlasil,“ rozčiloval se starosta Jevišovky.

Zakopaný pes je podle něj v argumentu, který Večeřa při takřka každém telefonátu použil. „Neustále nám předhazoval, že jsme pronajali pozemky rakouskému zemědělci. Říkal, že jsme to měli pronajat jemu, že by se potom s námi domluvil. Takhle že se ale bude chovat tržně, jako jsem se choval já,“ vysvětlil Vago myšlenkové pochody předsedy představenstva Agra Měřín.

„Já se s vámi o tom bavit nebudu,“ prohlásil oslovený Večeřa do telefonu. Pak ovšem pokračoval: „Od obce jsme chtěli pronajmout pozemky, ale ta je pronajala rakouským státním příslušníkům. Starostovi jsem řekl, ať si prvně vyřeší svoje pozemky, pak se s ním teprve budu bavit,“ sdělil a poté ukončil hovor.

close zoom_in Rakušan dal víc

Starosta Jevišovky poukázal, že když se obec rozhodovala, komu polnosti pronajme, padla volba na rakouského zemědělce, protože nabídl mnohem vyšší částku než Agro Měřín. „Jako obec jsme hospodáři, takže je jasné, že musíme slyšet na nejvyšší nabídku. Rakušáci navíc mají polnosti pěkné, krásně udržované. Naopak s firmou Agro Měřín jsou problémy,“ zdůraznil Vago.

Chování Večeři se diví. Na asi tříhektarovém pozemku, o který se jedná, totiž i několikrát za rok stojí voda. Rostou na něm jen keře a stromy, je tedy absolutně nevyužitý.

„Vždyť by to měl ještě zhodnocené. Pokud tam vznikne odvodňovací příkop, voda tam nebude stát a dostane se zpět do řeky,“ kroutil hlavou Vago.

Nabídku, s kterou Večeřa vyrukoval, nemůže obec přijmout. Večeřa požadoval minimálně osmdesát tisíc korun za hektar. Stejně tak je nepřijatelná i cena za odkup. „Ta je stanovená na minimálně padesát korun za metr čtvereční. My přitom naše zasíťované pozemky prodáváme za pětatřicet korun,“ poznamenal Vago.

Radnice nakonec zvolila na doporučení odborníků náhradní řešení, které se tříhektarového pozemku netýká.

Našli jiné řešení

„Dostali jsme nabídku na změnu projektu. Odvodnění se nechceme vzdát. Chceme ho mít za bunkrem u mostu přes řeku,“ nastínil starosta. Věří v dohodu s majitelem pozemku – Českými lesy. „S nimi je dobrá spolupráce,“ zdůraznil.

Problémům se podle něj dalo předejít už v roce 2006. Jenže Pozemkový fond tehdy prodal nevyužitý pozemek Agru Měřín. A to se Vagovi nelíbí. „Vědělo se, že jde o záplavové území a někdy se tam něco bude dělat,“ zlobí se a také diví, proč tehdy úřad neoslovil obec.

Jevišovka zatím trne, jak dopadne zima. Další velká voda může obec znovu vážně ohrozit. Povodí Moravy sice spravilo hráze řeky a bagr vyčistil její koryto, jenže další protipovodňová opatření jsou zatím v nedohlednu.

„Je zpracovaný projekt k územnímu řízení. Pak následuje stavební povolení. Když to půjde dobře, tak to celé potrvá ještě rok,“ nepotěšila obyvatele Jevišovky mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.