„Smrt Františka pro mě má dvě roviny. Borkovany přišly o slavného rodáka, kterým se chlubily. Mě se ale dotkla jeho smrt i osobně. Znal jsem ho několik let, v jeho ateliéru jsem býval často. Byli jsme důvěrníci," povzdechl si starosta Borkovan Radek Valenta.

Navrátil svůj výtvarný talent rozvíjel při studiu na zlínské Škole umění a Akademii výtvarných umění v Praze v padesátých a šedesátých letech minulého století. Tam pracoval pod sochařskými mistry Vincencem Makovským a Janem Laudou.

Kromě sochy se věnoval i užitému umění, interiérové a drobné plastice, kresbě či architektuře. Často tvořil portréty lidí, a to z kamene či bronzu.

Mezi nejznámější díla patří plastiky známých osobností. Například Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Vítězslava Nezvala či Sigmunda Freuda. Dodnes jsou k vidění u nás i v zahraničí.

„Do Vánoc chceme umístit Františkovu sochu ženské figury do zrekonstruovaného obecního úřadu. Čekáme jen na sokl, socha už je hotová. Šlo o společný plán," dodal Valenta.

Kromě umění exceloval Navrátil i ve studiu hmyzu, konkrétně brouků krasců. Jeden druh dokonce nese jeho jméno, Anthaxia navratili.