Když v dubnu 2005 nahradil Vladimír Záruba zemřelého starostu Antonína Homolu, určitě netušil, že jej potká podobný osud. Horní Bojanovice jsou znovu bez starosty. Šestačtyřicetiletý Záruba, který v komunálních volbách obhájil své křeslo, zemřel dva dny před koncem roku 2010. Pohřeb měl v pondělí.

„Odešel během jednoho měsíce. Když jsme jej volili jako opětovného starostu, vypadalo to, že má jenom zápal plic,“ uvedl skleslý místostarosta obce Jiří Šlancar.

Není divu, že úmrtí posledních dvou starostů je nyní častým tématem hornobojanovických hovorů. Objevují se i různé spekulace a teorie. „Povídá se, že je tam nějaká zóna. Že to nemůže být náhoda, když umřeli dva starostové po sobě. Zvláště ten poslední. Byl to mladý kluk, sportovec, který ani nekouřil. Stále tomu nevěřím,“ kroutil hlavou provozovatel tamního koupaliště Josef Rous.

Také předsedu mikroregionu Hustopečsko Luboše Kuchynku zpráva o úmrtí dalšího starosty Horních Bojanovic zdrtila. „Za svého působení jsem se s jiným takovým případem nesetkal. Je to opravdová smůla, neštěstí. Těžko se o tom hovoří,“ přiznal.

Podle místostarosty obce se ale obě úmrtí přece jen liší. „U pana Homoly to byla dlouhodobá záležitost, vědělo se, že je nemocný. Kdežto u pana Záruby to nikdo nevěděl. Ani on sám. Myslel si, že má zápal plic, že přechodil chřipku,“ srovnával Šlancar.

Právě on nyní zesnulého starostu zastupuje. „Zvládám to při práci. Dělám technického poradce a obchodního zástupce u soukromé firmy, takže si můžu svůj čas uzpůsobit. Na radnici jsem ráno, pak podle domluvy, když někdo něco potřebuje,“ popsal.

Už příští týden by ale mělo být jasno o novém starostovi. „V úterý budeme mít poradu, kde se domluvíme na termínu mimořádného zastupitelstva. Předběžně počítám se čtvrtkem,“ řekl čtyřiatřicetiletý muž, který je horkým kandidátem na uvolněné křeslo.

„Vyloučit to nemohu. Je to jedna z variant,“ připustil místostarosta, podle kterého bude starostou každopádně někdo z kandidátky ODS, které v sedmičlenném zastupitelstvu patří hned čtyři místa. Jisté je také to, že mandátu po zemřelém Zárubovi se ujme první náhradník za ODS Vladimír Bubeníček.

„Jednou z uvažovaných možností je, že by byl starosta obce neuvolněný. Ale zatím je to předčasné, uvidíme,“ přiživil Šlancar spekulace o tom, že by se novým starostou měl stát právě on a funkci vykonával souběžně se svým nynějším zaměstnáním.

Podle Rouse by to však bylo špatné řešení. „Dělat obojí nemá smysl, obávám se, že něco bude muset šidit jak ve firmě, tak na obci. Chce to dělat jedno a pořádně,“ míní podnikatel, který je přesvědčený o tom, že nahradit Vladimíra Zárubu bude velmi těžké.

„Dělal pro obec první a poslední, snažil se, aby to tu žilo. Byl moc šikovný, zvládl spoustu práce a lidé s ním byli spokojení. Sháněl dotace, byl zapojený ve fotbalu, u zahrádkářů. Teď nikdo neví, co má dělat,“ přiblížil Rous paralyzovanou situaci v obci.