Z jednoho městského bytu ji vystěhovali, protože ho úplně zdevastovala. Přidělili jí další, ale i ten bude muset po roce obývání nedobrovolně opustit. Aloisie Koňaříková z Mikulova je podle všeho nenapravitelná.

V prvním bytě na ulici Česká, kde žila s dalšími šesti rodinnými příslušníky, chovala nájemnice devatenáct psů. „Všechny jsme je na základě doporučení Státní veterinární správy převezli do útulku pro zvířata. Bylo to něco příšerného. Celou podlahu pokrývala vrstva psích výkalů, kvůli moči se dokonce porušila i statika domu,“ uvedl starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Ivoš Buchta bydlí jen o tři domy dál než Koňaříková. Její rodinu zná podle svých slov odmala. „Děti chodily pořád špinavé a ještě v jedenácti letech se počurávaly v obchodě,“ prozradil.

Vedení města nečistotnou ženu před rokem z dvoupokojového bytu vystěhovalo, ale přidělilo jí další byt na ulici Vídeňská. Ten se jí však za rok podařilo uvést do podobného stavu jako ten předchozí. „Proto musí pryč. V domovním řádu jsme povolili pouze dva pejsky na jeden byt, paní Koňaříková však nařízení vůbec nerespektuje. Teď už jich tam má zase osm. Vůbec nevím, kde je vzala,“ kroutil hlavou Koštial.

Ženu si zřejmě vezme k sobě někdo z rodiny, protože vedení města jí nyní už bez náhrady neprodloužilo nájemní smlouvu, kterou měla pouze na rok. „Jedna z jejích příbuzných ale bydlí také v městském bytě, takže pokud si ji nastěhuje k sobě, ukončíme smlouvu s oběma,“ řekl nekompromisně starosta.

Podle něj by osmasedmdesátiletá Koňaříková potřebovala speciální péči. „Je to stará paní, která je už pomatená a v žádném bytě není dovoleno zřídit si chovatelskou stanici. I když si dovedu docela dobře představit, že má někdo doma stanici s osmi pejsky a má byt čistý a voňavý. Tak to ale v tomto případě rozhodně není. Ještě ke všemu měla odstřihlou elektřinu a topení,“ povzdechl si Koštial.

Ještě před rokem měli mikulovští strážníci plné ruce práce s naháněním toulajících se psů nepřizpůsobivé důchodkyně. „Teď už je po ulicích honit nemusíme, protože paní Koňaříková se ´poučila´. Už je nenechává volně běhat, zato je úzkostlivě tají. Takže psi se venčí doma,“ popsal scénu jako z hororového filmu velitel strážníků Jiří Hamerník.

Kvůli nekontrolovanému rozmnožování psů, výkalům, moči, zápachu a velmi špatnému stavu zařízení musí Koňaříková byt co nejdříve opustit. „Platnost nájemní smlouvy skončila devatenáctého února. Paní Koňaříková už od města jednu šanci dostala a nevyužila ji. Nemůžeme si nechat do nekonečna devastovat městský majetek,“ konstatovala mikulovská místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.

Kromě otázky, kam Koňaříková i s rodinou půjde, si bude muset lámat hlavu i nad tím, jak splatí škody, které v bytech zanechala. V České ulici, kde žila nejdříve, se škoda vyšplhala kvůli porušené statice na tři čtvrtě milionu korun. Ve Vídeňské dluží sto padesát tisíc, navíc tam neplatí nájemné a poplatky za psy.