Terezia Růžičková z Břeclavi je po těžké onkologické operaci. Žije v jedné místnosti v domku na ulici Dolní Luční, na jehož opravu nemá peníze. Společnost jí dělá sedm koček, o které se přes své nevelké finanční možnosti pečlivě stará. Už podruhé se stalo, že jedna z nich zemřela za podivných okolností.

„Žiju tady sama. Jsem nemocná, a tak jsem ráda, že tady ty kočičky mám. Radši sama nejím a dám to na kočky. Už čtyři dny jsem nespala. Celou noc sedím u Elišky, která bolestí křičí. Jsem z toho už úplně psychicky vyřízená,“ naříkala důchodkyně nad umírající kočkou. Ženě s kočkami pomáhá její syn Josef Růžička. I jeho pohled na umírající zvíře velice zasáhl.

„Je to už druhá kočka, která nám tímto způsobem odešla. Má stejné příznaky jako Nosík, který nám zemřel na Vánoce. Silně krvácí z tlamičky, zvrací krev a posledních pět dnů už ani nejí a nepije. Je to hrozné,“ přiblížil umírání zvířete Josef Růžička. Podle svých slov je přesvědčený, že kočky tráví někdo úmyslně. „Vím, že to dělá někdo z našeho okolí. Kdo tohle dělá, je u mě jen hovado a zbabělec. Pokud má problémy s námi, ať si to se mnou vyřídí osobně.

Tím, že nám otráví kočky, nejvíce trpí samozřejmě moje dcery,“ rozčílil se syn paní Růžičkové. Rodina má podezření na otravu Fridexem. „Taková otrava se dá špatně prokázat, protože trvá měsíc, než zvířeti selhají ledviny. Jde o postupnou otravu, při které zvíře umírá doslova zaživa,“ popsal své podezření.

Veterinární vyšetření Elišky ale domněnku ani nepotvrdilo, ani nevyvrátilo. „Elišku jsme vyšetřovali na konci února. Zjistili jsme u ní onemocnění ledvin, silný zánět dutiny ústní, rozsáhlé vypadávání srsti a v moči přítomnost bílkovin a krve. Zdravotní problémy byly dlouhodobé a diagnózou bylo chronické selhání ledvin. Doporučili jsme vyšetření, která majitel z finančních důvodů odmítl. Proto nelze říci, zda byla příčinou infekce nebo otrava,“ uvedl veterinář Pavel Stehlík.

Podle vedoucího odboru životního prostředí Viléma Vyhnálka má majitel zvířat, který má podezření na to, že mu někdo jeho zvířata záměrně tráví, možnost objednat si veterinární vyšetření, popřípadě pitvu uhynulého zvířete. „Je nutné prokázat, že zvířata tráví konkrétní člověk. To je někdy velice obtížné. Majiteli zvířat v tom ale může pomoci policie,“ uvedl Vyhnálek.