Za zajímavý nápad nakonec získal s posádkou cenu za nejkrásnější plavidlo v cíli. „Příprava plavidla mi zabrala asi osm dní. Dělám různé věci se dřevem, takže je pro mě hračka vyrábět podobné věci. Auto je z plastu a ze dřeva. Mimo podvozek váží asi šedesát kilogramů," představuje Šmída Uďu, jak originální loď pojmenoval.

Mezi ostatními soutěžícími však nevyčníval pouze plavidlem, ale také posádkou. Tu kromě řidiče tvořil i ženich s nevěstou. „Původně jsem vymyslel historické auto pro svá vnoučata. Ale vnučky nakonec jejich matka ze strachu nepustila, tak jsem přišel na náhradní variantu – svatební průvod s ženichem a nevěstou v autě. Když nemůžu spát, tak mě napadají podobné blbiny," směje se Šmída, který se na lodi ujal role oddávajícího.

Posádku historického automobilu tvořil při Bobří neckyádě ženich s nevěstou, řidič a oddávající Ludvík Šmída (úplně vlevo).

On sám si plavbu na svém výtvoru užíval. „Jenom jsem udržoval směr. Veslovali ženich s nevěstou. Loni jsme se utopili, tentokrát jsme si proto dali záležet. Na podvozek jsem pro jistotu přidal ještě boční křídla, aby se to auto náhodou nepřevrátilo," říká Břeclavan bydlící v městské části Charvátská Nová Ves.

Zda se Šmída zúčastní i příštího ročníku červencové neckyády, ještě netuší. Jedno však ví jistě. Historické auto vystřídá případně jiná loď. „Plavidlo bychom určitě obměnili, pokud bychom jeli i za rok," pokyvuje hlavou.