Ve čtvrtek Petráskům těžká technika zbourá i zídku před domem. Kleslou hlínu musí stavaři vykopat. „Konečně jsem si vypěstovala keříky, které by mi tu škaredou zídku zakryly. A oni mi ji teď zničí,“ posteskla si obyvatelka bořetické ulice Podedvorem. Večer si zažila perné chvilky.

Nad Bořeticemi se ve středu navečer stáhla mračna. Záhy přišla bouřka a začalo vydatně pršet. Do kanalizace proudily najednou hektolitry vody. Staré potrubí zřejmě nápor živlu nevydrželo.

Před domem vytryskl z ucpaného kanálu gejzír. Nespoutaný živel začal proudit po zámkové dlažbě do garáže a do suterénu domu. „Vůbec jsem nevěděla, co dělat. Všude byla najednou voda,“ popisuje své zážitky Dana Petrásková. Protože byla zrovna sama doma, měla opravdu plné ruce práce.

„V jedné ruce jsem držela telefon a volala tísňovou linku, břeclavské hasiče, manžela a nakonec i starostu. Přitom jsem běhala ve sklepech a v garáži se smetákem a vodu vymetala ven,“ vzpomněla na nelehké chvilky. Auto v garáži zrovna nestálo, přesto vodní živel zničil pilu, sekačku a jiné nářadí. Ve sklepech stály mrazáky a byly uskladněny různé sezónní věci. „Máme tam boty, nějaké oblečení. Vůbec nevím, co z toho se bude dát ještě použít, a co vzalo za své,“ vypočítala škody.

To nejhorší mělo ale teprve přijít. Promočený trávník se začal propadat. Nejprve byla díra velká asi metr krát metr. Během chvilky se ale předzahrádka změnila v čtyřmetrový kráter. Zbylý proud vody s sebou vzal dlažbu z chodníku i vjezdu do garáže.

Za všechnu tu spoušť může stará a nekvalitní kanalizace. „Už v listopadu jsme měli s městskou kanalizací problém. U kulturního domu prasklo potrubí, takže jsme část odpadu museli odklonit právě do svodu, který vede i v ulici Podedvorem. Stará větev kanálů tak musela pojmout daleko víc vody než před časem,“ vysvětlil příčinu havárie bořetický starosta Václav Surman.

K prasknutí odpadní roury došlo nejspíš již dříve. Pod povrchem voda z kanalizace předzahrádku podemílala a vytvořila tavernu. „Bouřka byla pro půdu před domem poslední kapka. Odplavená hlína ucpala odtok a voda se tlačila nahoru,“ popsal pravděpodobný scénář starosta.

Teď technici pracují na odstranění závady. Chtějí kanalizaci co nejdřív zprovoznit. „Sondujeme místní síť, abychom věděli, kde přesně k propadu došlo. Takže musíme celou kanalizaci znovu vykopat,“ vysvětlil následující postup stavbyvedoucí Přemysl Janoušek. Ke zmizelé předzahrádce se tak ještě přidá rozkopaný vjezd a nepoužitelný chodník.

ZDEŇKA SAVAROVÁ