Zatímco třeba v Rakousku jde o běžný způsob uchovávání kvalitních vín, čeští spotřebitelé si na tento nový trend teprve zvykají.

Vítají ho především ženy, které dosud bojovaly s vývrtkami a korkovými špunty. „Po několika týdnech, kdy jsme začali dodávat kvalitní vína se šroubovacími uzávěry, jsme překvapivě zaznamenali pozitivní ohlasy především u žen. Ty si libují, že nemusí k otevírání láhve přivolávat další pomocníky,“ zhodnotil situaci kolem nových uzávěrů jednatel Vinařství Zaječí Ivo Kaňovský.

Podle Kaňovského u spotřebitelů pořád panuje přežitý názor, že korek je samospasitel pro všechna vína. Ve skutečnosti se korek hodí pouze pro vína, která jsou určená k archivaci a dozrání. Vínům určeným k rychlé spotřebě může korek naopak uškodit

„Šroubovací uzávěry se hodí skvěle pro mladá vína, která běžně konzumujeme. Tento způsob jako jediný dokáže udržet aroma, svěžest a kvalitu při krátkodobém skladování. V Zaječí takto letos uzavřeme každou pátou láhev,“ dodal Kaňovský.

Uchovávání vín pod šroubovacím uzávěrem bude podle vinařů čím dál častějším jevem, který nemine ani vyhlášené vinařské společnosti. Například Vinařství Zaječí tento rok vyprodukuje tři miliony láhví. (fru)