Za poslední rok tvořily ženy na Břeclavsku v průměru čtyřiapadesát procent registrovaných uchazečů o práci. Muži šestačtyřicet. „Odlišné je to v zimních měsících, kdy je poměr vyrovnaný,“ srovnávala.

Míra nezaměstnanosti žen se od ledna 2007 do současnosti pohybuje od devíti do dvanácti procent. U mužů je to mezi šesti až deseti procenty.

„Znevýhodněné jsou hlavně ženy, které pečují o malé děti. Někteří zaměstnavatelé mají obavy je zaměstnat, protože se bojí jejich častých absencí kvůli onemocnění dítěte,“ přiznala odbornice na hledání práce. Podle jejích slov se tyto důvody nejčastěji dozvídá přímo od uchazečů. Zaměstnavatelé je přiznají málokdy.

Komplikovaná je často i situace žen žijících na vesnicích. „Jsou–li ženy s dětmi odkázané na dojíždění do práce, mají to složité. Obvykle jsou totiž vázané na provoz školky. Pokud jim tam dítě někdo ráno nezavede a odpoledne nevyzvedne, mají problém,“ pokračovala Lipoldová.

Mnoho žen by proto uvítalo ve firmách zkrácené úvazky. Na Břeclavsku je jich ale jako šafránu. „Ze strany zaměstnavatelů jsou tyto požadavky minimální. Nevím o nikom, kdo by taková místa ve větší míře nabízel. Ani úřad práce to není schopný nijak zvlášť ovlivnit,“ posteskla si.

Problémy s uplatněním mají i ženy nad padesát let.