"Jedná se o kompletní opravu interiéru i exteriéru obřadní síně včetně jejího uzpůsobení pro pořádání kulturních akcí, krátkých výstav a umístění stálé židovské expozice. Muzeum s opravenou síní z roku 1892 počítá pro naučnou stezku po městě," plánovala ředitelka břeclavského muzea Alena Káňová.

Stezka po stopách Židů v Břeclavi do budoucna počítá se synagogou a protějším Lichtenštejnským domem, který kdysi sloužil jako židovská škola. Turisté by poté mířili nejen na prohlídku židovského hřbitova, ale také do opravené obřadní síně. Ta zchátrala, když za socialismu sloužila jako sklad drogerie.

„Nejde pouze o historickou hodnotu budovy. Židé v Břeclavi žili šest set let, pečovat o místo jejich posledního odpočinku je tím pádem i povinností města. Obřadní síň je spolu se zámeckým areálem navíc jednou z posledních neopravených památek, které může Břeclav turistům nabídnout," byla přesvědčená o správnosti investice Káňová.

Deset milionů

Po schválení plánované investice zastupitelstvem zažádala městská rada o dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Celkové náklady na rekonstrukci síně včetně nového vybavení jsou vyčíslené na deset milionů korun. Dotace by měla pokrýt pětaosmdesát procent částky. Zbývající milion a půl pak Břeclav doplatí z městského rozpočtu. „Projekt už se vyhodnocuje, kdy bude konkrétně hotový se ale přesně říct nedá. Do roku 2015 však musí být vše hotovo. Nějaký čas zabere i výběrové řízení na toho, kdo opravy provede. Samotné práce nebudou delší než příprava projektu," mínil břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

V předchozích třech letech chátrající památka hostila návštěvníky při komentovaných prohlídkách židovského hřbitova. Rok od roku počet zájemců o tuto část břeclavské historie rostl. Letos tak muzeum pozve lidi na exkurzi hned dvakrát.

„Na začátku června chystáme v síni benefiční recitál písničkářky Máši Kubátové. V září se pak hřbitov a síň už počtvrté otevřou lidem ke Dnům evropského dědictví. Návštěvníci se seznámí se způsoby židovského pohřbívání či holocaustem břeclavských Židů," pozvala ředitelka.