Je z roku 1717 a nově jej lidé mohou vidět na židovském hřbitově v Břeclavi. Jde o dosud nejstarší objevený náhrobek. Prohlédnout si jej lze například na chystané komentované prohlídce. Do té doby budou opravené také další náhrobky. Pomohla k tomu dotace ve výši 165 tisíc korun z ministerstva kultury.

„Zájem lidí o židovství v Břeclavi je výrazný. Zejména tedy u turistů. Volají a ptají se, kde hřbitov najdou. Spojují to i s návštěvou synagogy a obráceně," sdělila ředitelka městského muzea a galerie Alena Káňová.

Hřbitov patří Židovské obci Brno, která také dotaci získala. Výsledky restaurátorských prací jsou ale k vidění v Břeclavi. Práce se konaly po celé léto a hotovo bude před organizovanou prohlídkou.

„S restaurátorem jsme vybrali asi šedesát náhrobků, které mají největší historickou či výtvarnou hodnotu. Dalších šestatřicet povalených jsme nechali zpět postavit a upevnit," pokračovala Káňová.

Rozvine historii?

Jedním z lákadel se stal náhrobek pocházející z úvodu osmnáctého století. Přístupný byl i v minulosti, jen o jeho dlouhé historii nikdo nevěděl. Byl zanesený a text na něm k nepřečtení.

„Jde o vápenec, který byl silně obrostlý mechem. Určit jeho stáří jsme tak mohli až díky očištění a zakonzervování. Po domluvě s hebrejistou jsme jeho původ označili do roku 1717," doplnila ředitelka. Nemusí přitom jít o „rekordní zápis". Ze stejného století je v Břeclavi přibližně dalších deset náhrobků.

„Může to pomoci rozvoji historie města, ale záleží také na propagaci, jak o tom dají lidem vědět," komentoval dění na židovském hřbitově v okresním městě nadšenec historie Daniel Lyčka. Sám je zvědavý zejména na stav obřadní síně, která by se zásahu restaurátorů měla dočkat v následující době. „Do té se rád podívám," podotkl Lyčka.

Opravy se nejspíš dočká také hrobka významné břeclavské rodiny Kuffnerových.

Opravují památník

Nezahálejí ani v Mikulově. Na tamním židovském hřbitovu, jenž patří k nejvýznamnějším památkám svého druhu v republice, je v pozornosti památník obětem první světové války. „Restaurátorské práce jsou náročné a náklady se pohybují až k milionu korun. Rádi bychom to celé stihli do stého výročí ukončení první světové války," řekla předsedkyně Spolku přátel židovské kultury v Mikulově Marie Leskovjanová.

Hřbitov navštíví ročně více než deset tisíc lidí.