Čeští ochotníci sdružení ve vídeňském ochotnickém souboru Vomladina míří na konci dubna do boleradického divadla s úspěšným muzikálem Šumař na střeše. V něm se představí i boleradičtí herci. Už je téměř vyprodáno.„Šumař na střeše patří mezi muzikálové skvosty a hraje se na mnoha světových scénách už řadu let. Boleradice jej uvidí poprvé a samozřejmě celé v češtině. A to v sobotu dvacátého dubna, kdy jej české divadlo z Vídně uvede hned ve dvou reprízách," lákal do divadla Zbyněk Háder, jenž v představení hraje hlavní roli židovského mlékaře.

Americký muzikál je dojemným příběhem o radostech a strastech rodiny zbožného a velmi chudého mlékaře Tovjeho, který žije s manželkou a pěti dcerami v židovské komunitě na Ukrajině.

Vše v životě Tovjeho rodiny se točí kolem zažitých židovských tradic. To se ovšem změní v okamžiku, kdy tři dcery dospívají a Tovje se rozhodne je vyvdat tak, jak tradice praví. To vše na pozadí tragických dějin.

Muzikálový příběh o štěstí, lásce, tradicích a bolesti spojené s porušením léta zažitých zvyklostí je plný chytlavých písní. „S vídeňským souborem spolupracuji už dlouhá léta. Je to má pátá inscenace ve Vídni. Tento muzikál je ale prvním, na kterém se herecky podílí i další členové boleradického divadla. Zkoušeli jsme ho téměř celý rok a byly to desítky hodin velké dřiny. Zároveň ale i nádherných zážitků. Pro každého herce je role Tovjeho velkou výzvou. Musí se vypořádat s pěveckou složkou, což bylo pro mě jako neškoleného zpěváka dost náročné," vzpomínal Háder.

Podle něj vzniklo představení, které může uspokojit každého diváka. Jeho slova potvrzuje ohlas, který inscenace ve Vídni vyvolala. Všechna dosavadní uvedení skončila potleskem vestoje a kritika nešetřila slovy chvály.

„Představení bylo provedené tak skvěle, že bylo těžké uvěřit, že na jevišti nejsou ryzí profesionálové. K tomu je potřeba mít velké nadšení, které soubor určitě má," napsal například vídeňský kritik Rudolf Cainer.

Hrají i Boleradičtí

Taneční složku inscenace obstarává folklórní soubor Demižón ze Strážnice. Kromě Hádera v novém muzikálu z Boleradic hraje i Anna Vaďurová jako Tovjeho žena Golda.

Spolupráce Boleradických s Vomladinou ostatně trvá už déle. „Jezdíme se svými inscenacemi do Vídně, oni pak zase k nám do Boleradic. Společně prožíváme krásná představení. Naši krajané nemají ve Vídni svou vlastní stálou scénu jako my v Boleradicích. Divadelní prkna a zázemí jim tak vždy rádi poskytneme," vzkázal jednatel boleradického divadla Jiří Janda.

O Šumaře na střeše je v Boleradicích velký zájem. Obě dubnová představení jsou už téměř vyprodaná. „Tak rychle jsme snad žádné hostující představení nevyprodali. I to svědčí o dobrém jménu vídeňských divadelníků u nás," dodává Janda s tím, že usiluje o další reprízy muzikálu na začátku května.