„Do této chvíle nás stála zima dvě stě tisíc korun. Museli jsme platit brigádníky na odklízení sněhu i firmy s mechanizací. Nemálo peněz nás stál i posypový materiál. Nechci ani vědět, na kolik korun nás přijde jarní úklid,” posteskl si například starosta Vranovic Jan Helikar.

S nadsázkou dodal, že by nebylo špatné, kdyby si nějaký zájemce vykoupil povalující se písek při okrajích silnic jako zásoby na příští sezonu. Obce totiž budou muset řešit klasickou otázku: Kam s ním? Uskladnit kvanta prachu a kamení nebude jednoduché.

Spoléhají na občany

Velkopavlovická radnice spoléhá i na vlastní občany, kteří s jarním úklidem především u svých domů městu výrazně pomůžou.
„Zimní údržba ulic ve Velkých Pavlovicích byla náročná. S úklidem jsme ale už začali. Z Hantálů jsme si vypůjčili zametací vůz, který odstranil ze silnic ten největší nepořádek,“ potvrdil nástup pracovníků a mechanizace do ulic velkopavlovický místostarosta Zdeněk Karber.
Jak dodal, celkovou částku za letošní zimní údržbu ještě radnice nevyčíslila. „V předcházející zimě jsme fakticky uklízeli sníh asi jen třikrát. Tentokrát to byly dva měsíce,“ poukázal na zjevný fakt, že rozdíl bude asi velký.

Každý pátek budou také zaměstnanci služeb města odvážet z předzahrádek ve městě nachystané rostlinné odpady. Řada přijde i na plasty, papír a železo. „Systém udržování pořádku ve Velkých Pavlovicích má svůj pevný řád. A jsem rád, že to funguje,“ neskrýval spokojenost Karber, který se nebojí ani případného víkendového ochlazení s možností dalšího sněhu. Je přesvědčený, že jaro už je přece jen na obzoru.

Pomoc z úřadu práce

Pohořelická radnice dala do letošní zimy také několik set tisíc korun. „Samozřejmě jsme spotřebovali víc soli, také jsme nakupovali náhradní díly do starších odklízecích aut. Nejvíce nás ale stálo strojní pročištění koryta místního potoka. Voda v něm normálně nebývá, ale potřebovali jsme odpustit rybník. Nejprve zamrzl a při tání to začalo být dost nepříjemné,“ přiblížil největší zátěže letošní zimy pohořelický starosta Josef Svoboda.

I tady už ale s prvním úklidem začali. „Pracovníci města už zahájili některé úklidové práce týkající se odstranění prachu a písku z chodníků a silnic. Zatím se tomu věnují dva lidé. Ale chceme přijmout další na pomoc z úřadu práce. Určitě neuklidíme město hned, ale postupně. Je to otázka spíš týdnů,“ odhadoval Svoboda.

ELIŠKA WINDOVÁ
DAGMAR HUMPOLÍKOVÁ