Obvykle to začíná zapálením cigarety. Ještě než se rozehřeje oheň na podlaze opuštěných domů nebo průmyslových budov, zahřívají se lidé bez domova doušky tvrdého alkoholu. Nezřídka usnou a zapomenou, že oheň ještě stále hoří. To proto, že je příjemně hřeje. Záhy však začne pálit. S takovými případy se hlavně v zimě setkávají břeclavští hasiči. Jeden podobný se odehrál minulý týden v tamním Vranově mlýně.

„Zásahy ve Vranově mlýně míváme pravidelně několikrát do roka. Ale míst, na kterých se bezdomovci shromažďují, zahřívají se ohněm a k nimž pak vyjíždíme, je hned několik. Svého času to byla i zadní část bývalého areálu průmyslového podniku Tranza,“ sdělil velitel požární stanice Břeclav Tomáš Havlík.

Ten také vyjmenoval, čím vším si lidé bez domova za mrazivých dní topí. „Pálí, cokoli je napadne. Ať už jsou to plasty, gumy, dřevo, zkrátka všechno,“ kroutil rameny Havlík s tím, že pravomoci požárníků nedbalému jednání bezdomovců zamezit nedokážou. Odpovědnost podle jeho slov leží na majitelích budov.

Havlík vzpomněl také na nedávný případ, při němž uhořel muž. „Je to asi měsíc zpátky, co jsme zasahovali u požáru v zahradní kolonii v Lanžhotě. Byť muž, jenž si tam přitápěl ohněm, byl majitelem chatky, jednalo se o téměř tentýž princip,“ řekl smutně velitel břeclavských požárníků.

Odpuzují zápachem

Svoje zkušenosti s lidmi bez domova mají také na hlavním břeclavském nádraží. „Bezdomovce tady trpíme. Nejsme rádi, že tady jsou. Jejich hygiena totiž není zrovna dobrá,“ naznačil přednosta provozního obvodu Břeclav Rudolf Tuček.

„Když si bezdomovec sedne do čekárny a celou ji provoní, tak starší lidé, kteří by si tam třeba rádi odpočinuli, do ní nejdou. Tak trochu lidi odrazují,“ uvedl přednosta a dodal, že je na ně samozřejmě zaměřená bezpečnostní služba.

Pomoc by lidé bez střechy nad hlavou tedy měli spíše hledat v azylových domech než nádražních budovách či opuštěných staveních. Ty v těchto dnech začínají praskat ve švech.

„Kapacita našeho zařízení je dvaatřicet lůžek. Z toho pouhá tři máme volná. S napadnutím sněhu a ochlazením je vzrůstající tendence žádostí o ubytování. Lidé chodí stále. Zrovna dnes mají přijít další dva žadatelé,“ potvrdil včera Radek Tuček z břeclavského azylového domu.

Zájem o ubytování lidí bez domova je podle jeho slov také ze spádových obcí. „Hodně volají lidé z úřadů, kteří mají na starosti sociální otázky, a ptají se na lůžka,“ upřesnil.

S Tučkovými slovy o vzrůstajícím zájmu souhlasil i klient azylového domu Antonín Kobinger. „Teď se mám dobře. Kdysi jsem bydlel, měli jsme byt, všechno, ale přišli jsme o to. Tady mě ubytovali pod střechu a nemůžu si stěžovat. Jsem tady skoro rok. Topí se, takže není problém. Předtím jsem byl úplně bez střechy nad hlavou, co nás vyhodili z bytu. Mikulovský sociální úřad mi našel tohle,“ vyprávěl muž.

IVA VALENTOVÁ
JIŘÍ ŠEVČÍK