Problémy s ledovou plochou na zimním stadionu v Břeclavi by měly být v dohledné době minulostí. Výměna chladícího zařízení, jež bylo v dezolátním stavu a mělo negativní vliv na kvalitu ledu, je téměř u konce. Investice na kompletní přestavbu chladícího systému se vyšplhají k astronomické sumě deseti milionů korun.

Čpavek mohl ohrozit zdraví lidí

Započaté práce na hrací ploše, které mimo jiné zhatily pořádání juniorského turnaje Memoriál Ivana Hlinky, byly nezbytné.
„Životnost ledové plochy se udává v řádu patnácti let. Ta stávající byla položena v roce 1983. V minulosti jsme ji už navíc jednou opravovali, nechtěli jsme riskovat zdraví hráčů a diváků,“ vysvětloval správce zimního stadionu David Bartál.
Zastaralá ledová plocha využívala ke chlazení dokonce pět tun nebezpečného čpavku. Pokud by se nesáhlo k výměně zařízení, hrozil jeho únik.

„Mohlo se stát, že trubky zkorodují a čpavek se dostane ven. Než, abychom riskovali zdraví lidí, zachovali jsme se podle standardů a rozhodli se pro rekonstrukci,“ poznamenal Bartál.

„Jsou ale u nás v České republice také zimní stadiony, jejichž provozovatelé docela hodně riskují. A třeba bez nějakých oprav fungují více než dvacet let. Znám také případy, když se to dotyčným vymstilo a došlo k úniku čpavku, jehož se lidi nadýchali,“ poukazoval Bartál na nebezpečné praktiky některých provozovatelů stadionů.

Jsou zapotřebí také další úpravy

Stavební práce, jež hradí výhradně město Břeclav, potěší nejen hokejový klub HC Břeclav. „Netuším, jestli budou hokejisté díky novému ledu mít nějaké nadstandardní podmínky, ale myslím, že to prospěje široké sportovní veřejnosti,“ řekl Bartál.

Podle správce zimního stánku, jehož stoprocentním vlastníkem je město, by měly být práce ukončeny před koncem letních prázdnin. „Začalo se s výměnou 14. května, počítám, že do poloviny srpna bude vše hotovo,“ podotkl Bartál. „Už příští týden by na hrací ploše měly probíhat tlakové zkoušky. Pak budou dokončeny svařovací práce. Následně přijde na řadu finální vrstva betonu a montáž mantinelů,“ přiblížil.

Na hokejové aréně v Břeclavi, jež byla vystavěna v roce 1972, jsou zapotřebí také dalšíúpravy. „Od výstavby haly je tady vlastně staveniště. V loňském roce se udělaly kabiny a další zázemí pro sportovce, ale zatéká tam. Je totiž stále nedostavěné severní křídlo stadionu,“ postěžoval si Bartál.