Nejčastěji a s nejvyššími škodami řádilo krupobití, které loni způsobilo klientům pojišťovny téměř devatenáct set škod za sto třicet jedna milionů korun. Jako druhá nejvíce škodila vichřice, způsobila přes dvanáct set škod za sedmadvacet milionů korun. Jihomoravský kraj je tak druhým nejpostiženějším krajem po kraji Středočeském. „Počet samotných škod dosáhl velmi podobných hodnot jako v roce 2021, kdy zejména jižní Moravu zasáhlo devastující tornádo. Živly jsou tak něco, s čím se lidé, živnostníci, firmy ale i obce budou potýkat zřejmě stále častěji. Měnit se bude pravděpodobně pouze jejich intenzita či plošnost,“ vysvětlil šéf útvaru likvidace pojistných událostí v Generali České pojišťovně Jozef Hrdý.

Část Znojemska zasypaly v pondělí vpodvečer přívaly krup. Na snímcích městys Višňové.
Silné bouřky na jižní Moravě: Drnovice zatopila voda, podívejte se

Co se přírodních živlů týče, nejhorší byly měsíce červen a červenec, během kterých v Česku řádilo časté krupobití. Například o prvním červencovém víkendu, kdy se přehnala jihem Moravy další smršť se silným větrem, deštěm a místy i krupobitím. Na zámku ve Valticích na Břeclavsku strhla část střechy v jižním křídle památky. Oči pro pláč tehdy zbyly některým pěstitelům ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku, Bzenci a Ratíškovic na Hodonínsku. „Úroda jablek je podle prvotních odhadů asi z poloviny pryč. Část hrušek také. Hodně meruněk nám už dřív pomrzlo, pozdní odrůdy teď pomlátily kroupy. Škoda půjde asi do statisíců,“ popsal tehdy ovocnář Radek Jansta z Velkých Bílovic.

Nejvíce škod v Česku řešila Generalli pojišťovna ve Středočeském kraji, bylo jich více než osm tisíc. Po Jihomoravském kraji, ve kterém klientům pojišťovny vzniklo čtyři a půl tisíce škod, živly nejvíce řádily v kraji Moravskoslezském.