Od pátku platí nová opatření proti šíření viru Covid-19. Opakuje se scénář z jara. Řadu společenských akcí organizátoři ruší, mezi nimi například Den s lesy, který měl být v sobotu. Není jisté, jestli se další plánované události uskuteční.

Mluvčí Turistického informačního centra v Brně Adéla Nováková je zatím klidná. „Neplánujeme rušit žádné akce organizované městem. O vánoční trhy se lidé rozhodně bát nemusí,“ uvedla. Průběh akcí chce město upravit tak, aby šlo vyhovět nově schváleným preventivním opatřením.

V následujících dnech se ukáže, jak na nová nařízení zareagují ostatní organizátoři veřejných akcí. „Zatím nelze říct, které akce se budou rušit, a které se například jen přesunou do jiných prostor. Očekáváme, že nás v případě změn organizátoři ještě kontaktují,“ doplnila Nováková.

Opatření neznamenají omezení jen pro kulturu, ale komplikují i chod univerzit. „Do plánů jsme museli zařadit některé prvky distanční výuky nebo omezit kapacitu přednášek. Třeba v případě chemické fakulty je to ale složitější, protože laboratorní pokusy studenti jen těžko provedou doma,“ řekla mluvčí Vysokého učení technického v Brně Radana Koudelová. Pandemie zároveň pro univerzitu znamená omezení akademického života. „Museli jsme zrušit letošní ples i zlatou promoci pro absolventy po padesáti letech. Kromě toho nás velmi mrzí zrušení letošního strojírenského veletrhu, kterého se pravidelně účastníme,“ dodala Koudelová.

Nová opatření jsou zaměřená hlavně na hudební kluby, restaurace a hospody. „Klub jsme museli zavřít už na jaře. Jen za tu dobu nám vznikla škoda v řádech milionů korun. Teď je to tu nanovo,“ komentoval situaci Robert Banovský z brněnského klubu Melodka.

close Počty nakažených koronavirem a uzdravených na jihu Moravy k středeční půlnoci. info Zdroj: Deník/Markéta Evjáková zoom_in

Provoz kavárny a čajovny musel na čas přerušit i místní podnikatel Michal Mařík. Nyní se obává, co přinesou nová nařízení. „Oproti loňsku nám klesly tržby. Měl jsem smlouvu se dvěma zaměstnanci, bohužel po ukončení karantény jsem s nimi už spolupráci neobnovil. Nezaplatil bych je. Rozhodl jsem se tedy, že budu provoz zvládat sám,“ přiznal se Mařík.

Řada lidí může omezení pocítit nejen ve svých oblíbených podnicích. Pandemie výrazně proměnila i jejich práci. „Už půl roku musím pracovat z domu. Jsem ajťák a připojení z domova je kvalitativně mnohem horší. Chybí mi i kontakt s kolegy,“ svěřil se Jan Nosek z Brna.

Od pátečních šesti hodin večer platí zákaz akcí ve vnitřních prostorách s větším počtem lidí, než je míst k sezení. Organizátoři nesmí prodávat vstupenky na stání.

Při pohybu po podniku musí mít lidé roušku. Lze ji odložit jen při jídle či pití. Nová opatření oznámilo ministerstvo zdravotnictví ve středu.

PAVLÍNA ZICHOVÁ, TEREZIE SEKÁČOVÁ