Přibližně stovka účastníků vyslechla přednášky tématicky zaměřené na otázky zachování folklorních tradic i mapující tváře regionů. „Myslím si, že se nám nakonec podařilo připravit program který veřejnosti ukázal jaké znaky má folklor vnímaný a žitý v každodenním životě. Jan Kruml si připravil pro nás dnes asi jednu z nejzajímavějších přednášek kde návštěvníky seznámil s mizející typickou zástavbou slováckých měst a obcí,“ spokojeně popsala program hlavní organizátorka a ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlatuše Maděřičová.

Jan Kruml podle ní popsal na konkrétních příkladech jak fungující architekturu i případy zcela chybných a necitlivých rekonstrukcí, které mají za následek mizení folklorních prvků z každodenního života obcí, kde byl folklor běžného života.

V řadě inspirativních přednášek se tak návštěvníci mohli dozvědět i o tom jak se folklorní motivy projevují v tvorbě módních návrhářů a šperkařů. Konference neopominula ani fenomén poslední doby, kterým se stal návrat technik modrotisku do modelů pro každodenní nošení.

To že se dá s folklorními motivy dá nakládat moderně nejen v oblasti odívání ukázala brněnská postfolková kapela Ponk, která zaujala všechny návštěvníky v sále a to nejen svým uměním, ale také zcela mimořádným audiovizuálním zpracováním celého koncertu.

DAVID KORDA