„Náš živý betlém vyjde v pět hodin odpoledne z parku ve Staré Břeclavi a zamíří na dvůr kulturního domu. V ohradě tam budou zvířátka jako kozy, prasátko nebo ovečka. Míváme i živé miminko, ale letos se nám žádné nenarodilo, tak se Josef s Marií budou muset spokojit s panenkou v kožešině," přiblížila sobotní akci jednatelka starobřeclavského slováckého krúžku Anna Gergelová.

Na dvoře kulturního domu Na Obecní bude kromě živého betlému na programu také vystoupení dětí z Břeclavánku a mužských i ženských sborů slováckého krúžku. Na místě se bude vařit a podávat punč.

Na prohlídku vánočního betléma se mohou návštěvníci těšit v sobotu a v neděli i ve stáji Salma. Na zahřátí je připravený horký čaj pro děti a svařené víno pro dospělé.

Stáj se nachází mezi Břeclaví a Lednicí, v zahrádkářské kolonii nad kempem Apollo. Otevřeno bude mít bude po oba dny od desíti dopoledne do pěti hodin odpoledne. „K vidění budou koně, ovce, kozy, králíci, prasátka, morčata nebo třeba oslík," vyjmenovala Alice Čechová z občanského sdružení Salma.

První byl v listopadu

V kostele svatého Jiljí ve Vrbici děti z tamní farnosti nacvičují krátký příběh Živý betlém proložený koledami. Pochlubí se s ním ve čtvrtek, tedy na Štěpána.

„Ve čtyři hodiny odpoledne mohou příchozí vidět scénku, kdy Tři králové přijdou za Ježíškem. Poté vystoupí křesťanská folková skupina Srdce ze Šakvic," pozvala do vrbického kostela Kateřina Petrů.

Také při mikulovských Vánocích pod radnicí bylo možné spatřit jeden z živých betlémů. Kromě obvyklých postav byly jeho součástí také koza a dvě ovce.

V neděli bude v Mikulově k vidění další živý betlém, a to ve skautské klubovně na Kapucínské ulici. Děvčata z oddílu Vlaštovek tam mají od pěti hodin odpoledne připravené pro návštěvníky pásmo koled a básniček. Podávat budou vánoční cukroví a teplý čaj.

Už poslední listopadovou sobotu se dočkali i Hustopečští. Na Dukelském náměstí v tento den vypukl Mikulášský jarmark a právě živý betlém přispěl k navození té pravé vánoční atmosféry.