Ochotníci z Moravského Žižkova patří pod divadelní spolek, který si říká Šejkspír. „Počátky Šejkspíra sahají do roku 2000. Spolek má tedy patnáct let," vypráví mladík, který v něm působí již pět let.

V současnosti tvoří soubor dohromady s ním, nápovědou a lidmi, kteří se starají o osvětlení a techniku, zhruba patnáct lidí. „Jsou to především místní. V minulé hře s námi ale hrál i jeden pán z Dubňan a jedna paní z Čejkovic," vzpomíná Včelouch na známou komedii Zdeňka Kozáka Zapeklitá komedie aneb Kdosi brousí nad Paďousy.

Od té doby uplynuly čtyři roky. „Chvíli trvalo, než se našla vhodná hra, potom musela režisérka vybrat správné obsazení a tak dále," popisuje zdlouhavý proces.

Náročné bývá podle jeho slov i nazkoušení nového představení. „U obou her, jak u Paďousů, tak u Náměstíčka, nám trvalo zkoušení něco přes rok a půl. Vždy jsme začali a hned se do toho připletly nemoci. V létě jsme se zase rozjeli na dovolené. Navíc někteří z členů jsou studenti a nejsou tak celý týden v obci. Někdo zase pracuje na směny," líčí náročnost časové souhry všech divadelníků, kterým je od dvaceti do sedmdesáti let.

I přes věkové rozdíly si ochotníci při nacvičování nové hry užili spoustu zábavy. „Náměstíčko je italská komedie, a to doslova. Je tam spousta humorných scén, ale i pro Itálii typických hádek a neshod mezi obyvateli," prozrazuje částečně děj rodák z Moravského Žižkova.

A pokračuje. „Ale jinak jsme se při nacvičování všichni velice nasmáli, ať už z přeříkávání jiných herců nebo ze scén, které jsou ve hře obsažené," upřesňuje Včelouch.

Kromě sobotní premiéry uvedou žižkovští nadšenci nové představení i v neděli od sedmnácti hodin a také poslední květnový den ve stejnou hodinu. „Na minulé hře sál doslova praskal ve švech. Všechna místa k sezení byla plně obsazená, lidé seděli i na stolech, které byly přichystané v zadní části sálu, a dokonce stáli po stranách. Uvidíme, jak tomu bude tentokrát," přemýšlí jeden z Šejkspírů.