Ten v pondělí uvedl: „Myslím si, že jasno bude až na ustavujícím zasedání zastupitelstva. Vše je vyrovnané, může to skončit různými výsledky. Dosud nemá nikdo tolik mandátů, aby bylo rozhodnuto," reagoval Trefilík na dotaz Břeclavského deníku Rovnost.

O post starosty, kterým je od roku 1990, usiluje i nadále. „Mohu to potvrdit, ale nechci to blíže komentovat. Doufám, že mě navrhnou, ovšem výsledek hlasování si netroufám odhadovat," doplnil. Trefilíkovi lidovci skončili v Novosedlech až třetí, trumfy drží Nezávislí kandidáti obce Novosedly a Sdružení nezávislých kandidátů. V případě jejich shody dají dohromady v patnáctičlenném zastupitelstvu deset hlasů.

Centrem koalice

Bez odpovědi je také podoba nové koalice v Lanžhotě. Lídr vítězné Volby pro Lanžhot Ladislav Straka předpokládá uzavření dohody na konci týdne. Aniž by schůdné složení konkretizoval, ruku by zvedl pro širší koalici. „To by bylo ideální, ale jak to dopadne, nevím," zmínil Straka.

Připustil, že ve hře je pro něj i místo starosty. Dosavadní první muž města na Podluží František Hrnčíř skončil s TOP 09 třetí. Straka se další vzájemné spolupráci, s níž mají zkušenosti z rady, nebrání. „Věřím, že spolupracovat budeme i nadále. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo být jinak. Na jakých postech, je ještě otázkou," poznamenal Straka.

Konkrétní nechtěl být ani starosta Bořetic Václav Surman z KDU-ČSL. Lidovci skončili v obci druzí. A Surmanova pozice je v ohrožení. „S vítěznými vinaři se asi nedohodneme," řekl muž, který uzavírá druhé volební období.

Stejně se vyjádřil také jeden z představitelů úspěšného sdružení Vinaři – za obec krásnější Václav Petrásek, jenž je zároveň nejstarším zastupitelem v břeclavském regionu. „Něco se rýsuje, ale ven to dáme až později. Staneme se centrem koalice a dohodneme se s někým dalším, abychom získali převahu v mandátech. S lidovci ani komunisty ale spolupracovat v žádném případě nebudeme," vzkázal Petrásek.

Lídrem vítězného sdružení a kandidátem na starostu je jeho vzdálený příbuzný František Petrásek. „Je pravnukem Jakuba Petráska, který byl dvakrát starostou ve třicátých letech," dodal nejstarší zastupitel.