S něčím podobným jsem se ještě nikdy nesetkal, tohle je opravdu rarita. Tak zareagoval vinař Jan Garčic z Pavlova na dotaz Deníku vztahující se ke krádeži více jak stovky sazenic révy vinné. Nenechavý zloděj v minulém týdnu v tamní viniční trati Sahara nelenil a vytrhal téměř polovinu ani ne před dvěma měsíci vysazeného vinohradu. Rodinnému vinařství tak způsobil škodu šplhající ke dvanácti tisícům korun.

Státní silničáři čtvrtým týdnem pokračují v opravách cesty na průtahu Valticemi.
Průtah Valticemi místy připomíná oraniště. Neprůjezdný bude až do července

„Zmizelo nám rovných sto dva sazenic a téměř pětadvacet kusů chrániček. S tím jsem se nikdy nesetkal. Sem tam, když jsme podsazovali, tak třeba někdo vzal jednu dvě sazenice hned po výsadbě. Ale že by sebral více jak stovku, a ještě měsíc a půl od výsadby, to se ještě nestalo,“ kroutil hlavou vinař Garčic.

Sazenice měly na výšku kolem dvaceti až třiceti centimetrů. „Už byly vyrostlé, vůbec bych proto nepředpokládal, že je někdo může vzít. Podle mě zlodějem nebyl nikdo místní,“ domnívá se pavlovský vinař.

„Z druhé strany od přechodu jsem si naráz všiml, že chybí jedna, pak druhá, a nakonec jsem jich napočítal sto dva. Téměř půl řádku bylo kompletně vybraného,“ přiblížil Garčic.

Ještě minulý víkend bylo přitom vše v pořádku. „Pracoval jsem ve vinohradě, díval jsem se, jak krásně to roste. Vrátil jsem se tam teď po týdnu, opět jsem vše kontroloval. Zkraje řádku bylo vše v pořádku. Z druhé strany od přechodu jsem si naráz všiml, že chybí jedna, pak druhá, a nakonec jsem jich napočítal sto dva. Téměř půl řádku bylo kompletně vybraného,“ přiblížil Garčic.

Škodu odhadem vyčíslil na dvanáct tisíc korun. „Jedna sazenice stojí kolem pětačtyřiceti korun bez daně. Chránička vyjde na dvanáct korun bez daně. Sázeli jsme strojem, jeden kus vyjde asi na sedm osm korun. No a jen za práci teď dáme tak čtyři tisíce. To proto, že už budeme muset dosazovat ručně. Dva lidé stráví ve vinohradě kvůli zloději jeden až jeden a půl dne navíc,“ vyčíslil vinař, který s rodinou obhospodařuje v okolí Pavlova zhruba tři a půl hektaru vinohradů.

Aqualand Moravia v Pasohlávkách: Chystáme dvě nové atrakce, prozrazuje ředitel
Aqualand Moravia v Pasohlávkách: Chystáme dvě nové atrakce, prozrazuje ředitel

Případ nahlásil jihomoravským policistům, kteří nyní po zloději pátrají. Zprávu o krádeži sdílel také na sociální síti Facebook. Během dvou dnů ji rozšířilo do virtuálního světa více jak devět stovek uživatelů.

Zda se jednalo o vandalismus, nebo se někdo krádeží chtěl obohatit, ještě jasné není. Ze zkušenosti vinařů jsou však tak dlouho vysazené sazenice révy vinné po vytrhnutí prakticky bezcenné. Téměř okamžitě totiž uschnou.

Oznámení o krádeži přijali v úterý odpoledne policisté v Mikulově. „Taková krádež skutečně úplně obvyklá není, nicméně občas se něco podobného stane. Spíše ale, pokud jsou sazenice teprve čerstvě v zemi,“ okomentoval mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.