Hned několik nákladních aut za hodinu musejí otáčet strážníci v křižovatce ulice P. Bezruče a náměstí Svobody ve Valticích. Ředitelství silnic a dálnic zde totiž s pondělním ránem kompletně uzavřelo asi čtyři sta metrů dlouhý úsek silnice první třídy číslo 40 na průtahu městem. Důvodem je rekonstrukce silnice, která řidičům místy připomínala doslova jízdu na vlnách.

Valtice čeká dvouměsíční uzavírka. Ilustrační foto
Silniční práce ve Valticích. Uzavírka potrvá dva měsíce

Nejvíce práce mají v těchto dnech právě valtičtí strážníci. „Přestože jsou objízdné trasy velmi dobře značené, řidiči vjíždějí do míst, kde nemají co dělat. Především řidiči kamionů. Už v Mikulově stojí, že do Valtic jet nemohou, a že objízdná trasa pro ně vede přes Zaječí. Přesto jich tady v křižovatce otočím během hodiny i šest,“ zmínil redaktorce jeden z hlídkujících městských policistů.

Dobře označeným uzavřeným úsekem projelo během chvíle hned několik aut i od Břeclavi. I proto zde mají ještě v tomto týdnu přibýt zátarasy. „No a teď mi ukažte papíry o povolení o vjezdu na staveniště. Nemáte? Tak tudy příště, prosím, nejezděte,“ podotýkal shovívavě druhý z mužů ve službě.

POLICIE V MÍSTECH KOORDINUJE DOPRAVU

Zdroj: Iva Haghofer

Více jak kilometr dlouhá kompletní oprava spojnice mezi Břeclaví a Mikulovem vyjde státní silničáře na osmašedesát milionů korun bez daně. Pokud počasí dovolí, hotová bude už na konci letošního roku.

„Je možné, že dokončující práce budeme provádět ještě i po novém roce, kupříkladu nástřik vodorovného dopravního značení. Uvidíme, vše bude záležet na počasí v prosinci,“ naznačila mluvčí státních silničářů Lucie Trubelíková.

Státní silničáři chystají na letošní stavební sezonu opravu průtahu Valticemi.
Valtice stojí před dopravním omezením. Začíná rekonstrukce průtahu městem

Opravovat se bude úsek začínající u železničního nadjezdu, který pokračuje ulicemi Mikulovská a Břeclavská a končí u odbočky do ulice Josefovské.Kompletní uzavírka průtahu Valticemi mátla řidiče.Kompletní uzavírka průtahu Valticemi mátla řidiče.Zdroj: Deník/Iva Haghofer „Řidičům se omlouváme za komplikace, ale bez úplné uzavírky to nyní nešlo. Osobní auta povedou objízdné trasy po místních komunikacích, nákladní pak přes Zaječí,“ uvedla Trubelíková. Jakmile skončí dvouměsíční uzavírka, začnou auta projíždět Valticemi kyvadlově.

Podotkla, že jde o skutečně rozsáhlou rekonstrukci, která nezahrnuje pouze výměnu krytových vrstev. „Součástí opravy cesty bude vybudování nových parkovacích stání, úprava parkovacích zálivů, napojení cyklostezek a pochopitelně i kompletní rekonstrukce silnice včetně výměny podloží,“ konkretizovala mluvčí.

V JAKÉM STAVU SE NACHÁZÍ VOZOVKA?

Zdroj: Iva Haghofer

„Městská policie v pondělí nedělala nic jiného, než že regulovala dopravu. Až kolem čtvrté hodiny odpolední došlo k úplnému značení po objízdných trasách. Předtím byli řidiči pořádně zmatení,“ poukázal starosta města

Podle starosty města Aleše Hofmana státní silničáři přípravu uzavírky podcenili. „Městská policie v pondělí nedělala nic jiného, než že regulovala dopravu. Až kolem čtvrté hodiny odpolední došlo k úplnému značení po objízdných trasách. Předtím byli řidiči pořádně zmatení,“ poukázal starosta.

Přestože dopravní omezení značně komplikuje průjezd městem, je rád, že na opravu došlo. „Musíme to vydržet. Dopravní inspektorát povolil Ředitelství silnic a dálnic objízdnou trasu pro kamiony přes Zaječí a Šakvice na šest týdnů. Projekt se připravoval osm let. Načasování na start turistické sezony není nejlepší, ale pro nás bylo důležité, aby nebylo město zbytečně dlouho rozkopané,“ podotkl Hofman.

Oprava děr na silnici. Ilustrační foto.
Podivín připravuje opravu Komenského ulice. Uzavřený bude vždy jeden jízdní pruh

A být by opravdu nemělo. Ředitelství silnic a dálnic totiž plynule navázalo na pracovníky Vodovodů a kanalizací Břeclav, kteří v únoru začali s rekonstrukcí vodovodní a stokové sítě. Tato akce má stát něco přes šestadvacet milionů korun. „Práce by měly skončit na podzim,“ informovala mluvčí podniku Eliška Windová.

Uzavírka jde ruku v ruce se zahájením turistické sezony. Už o víkendu se ve Valticích kupříkladu konají hojně navštěvované Valtické vinné trhy. „Přestože akci neorganizujeme, budeme značením navádět, kde mohou řidiči zaparkovat,“ zmínil pro Deník Hofman.

Přestože je průtah městem uzavřený, kupříkladu parkoviště pod zámkem lidé využívat mohou. „Při troše prozkoumání mapy města Valtic tam řidiči bez problémů trefí,“ myslí si starosta.

PODROBNÉ ZNAČENÍ UZAVÍRKY VE VALTICÍCH

KOMPLETNÍ UZAVÍRKA SILNICE I/40 ve Valticích

  • trvá od 6. května do 17. června letošního roku
  • uzavřený bude asi čtyři sta metrů dlouhý úsek silnice od místa křižovatky ulic Břeclavská, Mikulovská, P. Bezruče a nám. Svobody až před křižovatku ulic Břeclavská, Krátká a Klášterní
  • objízdná trasa pro osobní auta a autobusy povede jednosměrně od Mikulova z ulice Mikulovské po ulici Malá strana k silnici II/422 do ulice P. Bezruče (ve směru na Lednici) nebo dále po ulici Klášterní k ulici Břeclavská (ve směru do Břeclavi)
  • od Břeclavi povede opět jednosměrně z ulice Břeclavská po ulici Jabloňová k silnici II/422 v ulici P. Bezruče (ve směru do Lednice) nebo dále po ulici Zahradní k silnici I/40 k ulici Mikulovská (ve směru do Mikulova)
  • kvůli uzavírce je přesunutá autobusová zastávka Valtice, nemocnice do ulice Klášterní a Jabloňová
  • obyvatelé ulici Jabloňová, Zahradní, Malá strana, Klášterní, Josefská musejí počítat s omezením v parkování aut na silnici
  • objízdná trasa pro nákladní auta vede přes Zaječí