Válka v domově pracuje od září loňského roku, kdy se stal zástupcem Botkové.

„Splnili jsem slib, který jsme dali v okamžiku, kdy jsme dnes už bývalou ředitelku odvolali a pověřili ji dočasným vedením. Chtěl bych jí poděkovat za její práci, byť se stalo i pozdní podání žádosti o dotaci. Nelze ale pominout, že tam působila dlouhou dobu a bezesporu udělala plno dobrých věcí," komentoval událost břeclavský starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Botková sice skončila na pozici ředitelky, v domově důchodců ale bude působit i dále. Válka s ní podle čtvrtečního prohlášení počítá.

„Vyhláška nám ukládá vypracování takzvaných standardů kvality, což paní Botková udělala. Teď je na nás, abychom standardy přesunuli k provozním pracovníkům. Paní Botková bude mít na starosti právě toto. Bude tak pokračovat ve své práci. Systém se podrobil už i kontrole ministerstva práce a sociálních věcí, potažmo pracovního úřadu. Je na nás, aby se s tím seznámili všichni pracovníci a naučili se jej dodržovat," sdělil Válka, jenž si jako jeden z hlavních cílů stanovil zvýšení komfortu klientů.

I za cenu snížení jejich počtu. To může nastat například v případě pořízení zdravotních lůžek místo některých starších postelí. Lůžka jsou totiž větší a pro penzisty podle všeho vhodnější.

„Je potřeba, aby zařízení mělo dostatek prostředků. Mým cílem je hledat vnitřní rezervy a vypsat řadu výběrových řízení na dodavatele služeb s cílem dosáhnout co největších úspor, ale nepoškodit kvalitu," oznámil Válka.

Má představu, že by v okresním městě mohl vzniknout dům s pečovatelskou službou. Ten se od běžného domova důchodců liší tím, že lidé v něm žijí více samostatně a mají prostory pouze pro sebe.

„Je otázkou, zda dosáhneme na dotace, díky kterým by se nám podařilo takové zařízení vybudovat. Dokáži si představit pět až osm bytů. Domov seniorů má veškeré podmínky, aby v jeho areálu mohly vzniknout," uvedl ředitel.