Na podzim loňského roku začali dvouletý cyklus u šestnáctky MSK, získali důvěru hráčů i jejich rodičů a vše se zdálo být v nejlepším pořádku. Dobré byly podzimní výsledky jejich svěřenců, mezi osmnácti celky Moravskoslezské dorostenecké ligy SCM jim patří třinácté místo.

Najednou po čtrnácti dnech od zahájení přípravy na jaro je tady jejich abdikace. Důvody? Podle vyjádření obou trenérů jim vadí přesuny hráčů mezi jednotlivými věkovými kategoriemi a také to, že se ve druhém týdnu trénovalo ve spojení U17 a U16.

Rozebrání? Ne

Vedení oddílu to zaskočilo, důvody rezignace nepovažuje za dostatečně pádné. „Sedmnáctého prosince jsme měli schůzku s hráči a s rodiči, představili jsme jim nové vedení klubu a seznámili s koncepcí další práce. Všichni byli srozumění s tím, jaký bude další postup. Převody hráčů do vyšších družstev jsou v každém fungujícím klubu běžné. Našemu áčku odešlo osm hráčů, kromě nových fotbalistů zvenčí byli do kádru v polovině sezóny zařazeni dva hráči z U19, do devatenáctky dva hráči z U17, sedmnáctka bude mít v kádru dva hráče z U16 a do šestnáctky přešel jeden hráč z U15. Z toho i každý laik vidí, že k žádnému rozebrání družstva U16 nedošlo, zkušení trenéři by se měli s tímto systémem ztotožnit," vysvětluje šéftrenér mládeže MSK Luděk Zlámal. „Přitom všechny uvedené přechody jsme udělali po konzultacích, ne po direktivním rozhodnutí vedení klubu," pokračoval Zlámal.

„Chceme jít cestou většího podílu vlastních odchovanců na prezentaci klubu vůči sportovní veřejnosti a k tomu vede cesta umožnit talentovaným jedincům trénovat a hrát zápasy o kategorii výše. Takové přesuny talentovaných hráčů jednotlivých kategorií jsou pro mladé fotbalisty motivační. Ne všichni je akceptují, některým stačí zůstat v průměru v zaběhnuté partě, mezi svými kamarády. Kdo chce ale skutečně ve fotbalu něco dokázat, ten se nabídnuté šance chopí," dává nahlédnout do své filosofie jednatel klubu Milan Volf. A co říká šéftrenér mládeže MSK na druhý důvod rozvázání pracovního poměru?

„V lednu řádí v našem regionu nemoci a hráči mají školní povinnosti, a proto ve druhém týdnu bylo k dispozici jen šest hráčů U16 a devět U17. V dané etapě sportovní přípravy, kdy jde o hrubé tréninkové objemy, není třeba speciálních taktických tréninků, dolaďování sportovní formy na zápasy. Proto bylo dočasné spojení dvou týmů reakcí na vzniklou situaci. A není to žádné řešení definitivní, jen dočasná úprava tréninkového režimu. To by měl také každý trenér, který má za sebou několik let trenérské práce s udělenou licencí, pochopit."

Hledají náhradu

Fotbal MSK tak byl postaven před problém, co dál s družstvem MSK U16. „Zatím bude šestnáctka trénovat společně se sedmnáctkou pod vedením trenérů Karla Bečky a Josefa Jíravy. Intenzivně pracujeme na obsazení trenérského postu a věřím, že budeme mít šťastnou ruku. Tento ročník mladých fotbalistů, jejich rodičové i příznivci si to zaslouží," zmínil Zlámal.

Oddíl kopané MSK Břeclav sdružuje pod křídly řadu družstev od přípravek až po třetiligové áčko mužů. Jednotlivé týmy musí vzájemně spolupracovat s cílem pomoci k co nejlepším výsledkům ikonám klubu áčku mužů a nejstaršímu dorostu U19.

V řetězu pracovníků, kteří se na konečném výsledku podílejí, nesmí být podle vedení klubu slabší článek, odmítající úzkou spolupráci a respektování řídícího manažerského týmu.