Sáhnout do peněženky v Břeclavi je zatím nutné při přítomnosti duly, tedy psychické opory novorodičky, nebo další blízké osoby. To se má změnit po nedávném rozhodnutí Ústavního soudu. Ten posuzoval případ otce, který za přítomnost u porodu zaplatil v chomutovské nemocnici pět set korun. Muž pokládal požadavek za nemístný a napadl jej. Nakonec uspěl.

Soud uvedl, že peníze lze žádat pouze za nadstandard, kterým přítomnost otce či duly není. „V Břeclavi je to nastavené dobře. Otec je také rodič a měl by u porodu být zdarma," sdělila rodička Lipková.

Jak tam nyní naloží s dalšími poplatky, napoví přezkum odborníků. „Nález Ústavního soudu budeme řešit s našimi právníky a na základě jejich doporučení přijmeme příslušná opatření. Dula u porodu zatím v Nemocnici Břeclav nebyla," sdělila tamní mluvčí Radomíra Schweitzerová. Jaké roční příjmy má nemocnice z poplatků u porodu, se zjistit nepodařilo.

Pro srovnání: v Kyjově si za otce u porodu dříve účtovali čtyři sta korun. Po soudním verdiktu ředitelka rozhodla o dočasném pozastavení výběru.

V Brně vyberou méně peněz

Ve Fakultní nemocnici Brno stále poplatky za přítomnost otce u porodu vybírají. V návaznosti na rozhodnutí soudu částku snížili pouze o třicet korun. „Ústavní soud řekl, že například praní prádla do této částky počítat nemůžeme, a tak jsme ho odpočítali. Spolu s tím jsme zaktualizovali i částku, kterou zdravotním sestrám prostřednictvím mzdy vyplácíme za školení otců. Ti u porodu v naší nemocnici zaplatí 470 korun. Ústavní soud totiž nezakázal vybírat poplatky za nadstandardní služby," konstatoval ředitel Roman Kraus.

Původně se jednalo o pět set korun, stejně jako v chomutovské nemocnici. Na tu si stěžoval u Ústavního soudu Martin Franěk, který tam poplatek hradil v roce 2011. A soud jeho stížnosti vyhověl.

S verdiktem Ústavního soudu nesouhlasí místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. „Výroku se divím, je proti lidské logice. Nejde o částku hrazenou z veřejných peněz, proto by ji měl platit pacient. Že nemocnice za tyto služby vybírají poplatky, chápu. Když je zruší, nadělají si ekonomické problémy," zhodnotil Dvořák.

Změny v návaznosti na rozhodnutí soudu neplánuje Nemocnice Milosrdných bratří. Poplatky totiž nevybírají. „Už dávno jsem žil v představě, že má být bezplatná přítomnost otce u porodu standardem. Porod se týká obou rodičů a měli by mít na to právo. Od otců proto poplatky za přítomnost u porodu nevybíráme," nastínil ředitel Josef Drbal. I proto podle něj rodiče zařízení pokládají za rodinnou nemocnici.

Jako Veronika Salomonová, která si ji z těchto důvodů k porodu vybrala. Za přítomnost otce platit nemusela. „Tuto nemocnici jsme zvolili kvůli osobnějšímu přístupu a péči a byla jsem spokojená. Rodila jsem dva dny a přítel byl celou dobu se mnou. Neumím si to bez něj představit. Neplatit za přítomnost otců o porodu by ale měla být samozřejmost," podotkla.

Kvůli tomu poplatky zrušila také nemocnice v Ivančicích na Brněnsku. „Poplatky od otců nevybíráme a ani je nechceme zavádět. Dřív jsme požadovali malou částku třeba za zdravotní návleky, péči o otce, kdyby omdlel, nebo jeho občerstvení," sdělil ředitel Jaromír Hrubeš.

Podle Krause jde jen o konkurenční výhodu menších nemocnic. „Nedovolil bych si vybírat poplatky za věci placené ze zdravotního pojištění. Jsme ale největší nemocnice i porodnice na jižní Moravě a to něco stojí," dodal Kraus.