Nový majitel se ale stejně jako řada dalších podnikatelů v Břeclavi nakonec dočkal. Tamní zastupitelé totiž minulý týden na svém zasedání schválili změnu územního plánu číslo jedna, díky níž bude možné i přebudování části prostor kulturáku na asi deset menších dvoupokojových bytů. „Za nás správce kulturního domu mohu říci, že jsme opravdu rádi, že se tato věc konečně posunula dál. A věřím, že to ocení i pan majitel,“ okomentovala pro Deník Rovnost Andrea Juračková, která má na starosti správu objektu a organizaci akcí.

Schválení změny územního plánu se táhlo pět let. Drobných a větších změn a podnětů od města, obyvatel i podnikatelů čekalo na vyřízení na šedesát.

Koupaliště v Březí na Mikulovsku.
Koupaliště v Březí otevře dříve. Kvůli velkému zájmu

Zelenou má díky tomu i výstavba očekávaného parkovacího domu na bývalém autobusovém nádraží. „Podmínkou, abychom mohli žádat o dotaci na výstavbu, je stavební povolení. A to by nám nikdo nevydal, pokud by byl záměr v rozporu s územním plánem. Proto pro nás bylo schválení změny hrozně důležité. Nyní se tak můžeme posunout do další fáze,“ vysvětlil starosta města Svatopluk Pěček.

Schválený před pěti lety

Břeclavští zastupitelé územní plán schválili před pěti lety. „To proto, abychom nemuseli vracet dotaci. Ovšem už tehdy jsme věděli, že máme řadu podnětů a připomínek a slíbili jsme, že ho sice schválíme, ale že požadavky vnímáme a záhy začneme pracovat na schválení změny. Osobně jsem si myslel, že to bude trvat nejvýše rok či dva, ovšem nakonec se to pěkně natáhlo,“ připomněl starosta.

V anketě Deníku k podzimním komunálním volbám odpovídali lidé z Břeclavska.
Co rozhodne volby na Břeclavsku? Jak se volení popasovali se situací po tornádu

Kromě přestavby kulturního domu a výstavby parkovacího domu má změna územního plánu pomoci například i v přestavbě bývalého hotelu Imos na Komenského nábřeží u Dyje. „Areál hotelu, který skončil po pandemii koronaviru, odkoupila hodonínská stavební firma Plus. Do budoucna mají majitelé údajně v plánu hotel přestavět na byty. Stejně tak změna územního plánu napomůže vedení společnosti Racio, které má v plánu stěhování do areálu bývalé firmy Bron v místní části Poštorná. Díky změně územního plánu totiž došlo k rozšíření lokality pro účely průmyslové výroby,“ nastínil Pěček.