K příležitosti jednoletého výročí vzniklo v těchto dnech pamětní dvojalbum DVD a CD. Filmový dokument mapuje nejen celou historii provozu lokálky, ale nechybí ani záznam z nostalgického rozloučení s parní lokomotivou Šlechtična, včetně fotografií.

„Pro pamětníky i obyvatele obcí, jimiž trať procházela, jsme tak alespoň připravili malý vánoční dárek. Ale především hodnotný historický materiál. Určitě ho ocení i budoucí generace,” uvedla producentka záznamu a fotografka Dagmar Humpolíková.

Ke zpracování pamětního alba ve studiu Foto a film přizvala tým lidí z regionu. „Tahle práce vznikla spontánně, nikdo si ji původně neobjednal. Jen jsme věděli, že to zkrátka udělat musíme, že je to tak trochu naše povinnost. A tak jsme poslední den provozu vyrazili s kameramanem na koleje i do kabiny strojvůdce,” přiblížila vznik projektu Humpolíková.

Původně si s termínem nelámala hlavu, důležité pro ni prý bylo, že tak významný moment životě místních lidí nechybí v archívu. Pak se ale začali ozývat zájemci. „Vzali jsme to od podlahy: zajímavosti z historie železnice začal skládat dohromady bývalý strojvůdce Oldřich Vybíral z Vranovic, i jeho syn.

Namlouvaly se komentáře, v břeclavském hudebním studiu vznikala doprovodná hudba, s přebalem alba a potisky disků si vyhrál i profesionální grafik, tisklo se a lisovaly se kompakty,” přiblížila výrobní kolotoč Humpolíková. „To všechno ale stojí peníze. Projekt jsme mohli dokončit a rozšířit mezi lidi jen díky podpoře Jihomoravského kraje a sdružení obcí Čistá Jihlava,” dodala.

Vzpomínku v podobě filmového záznamu a fotografiíí s názvem Poslední jízda si mohou zájemci koupit v prodejních místech v jednotlivých obcích, například i na vlakovém nádraží ve Vranovicích v novinovém stánku.

V současné době nikdo nepředpokládá, že by se v budoucnu provoz na trati obnovil. Zasáhla hospodářská krize a Českým drahám se podle dostupných informací provoz lokálky už nevyplatil.

Její odstavení prožívala s povzdechem většina lidí na Pohořelicku. Patřila ke koloritu zdejšího života. Teď ji nahrazují autobusy. Přestože přináší cestujícím častější spoje a větší množství zastávek, je po ní obyvatelům čtyř obcí – Vranovic, Přibic, Velkého Dvora a Pohořelic – smutno. Zbyla jen opuštěná nádraží a vzpomínky.