„Kdo má rád zmrzku?“ vyzývá děti moderátorka děti před další soutěží v pojídání zmrzliny. Špunti v hloučku před ní se hned začnou hlásit. Nakonec vybírá čtyři malé soutěžící. Ti se po odstartování horlivě začnou cpát svou zmrzlinou z kelímku. Někdo používá ruce, někdo brčko, někdo se ji snaží vypít. Kol je několik a vítězové z každé čtveřice dostanou ceny.

Po skončení soutěže následují tance, které dětem předcvičují dívky před pódiem. Zapojí se i někteří dospělí. „Už jsme tu poněkolikáté. Je to pro nás i děti zábava. Dcera si se mnou také zatančila,“ říká oceněná maminka Michaela Nečasová z Mikulova.

V tom už startuje klání ve slalomu na koloběžkách. Hlásí se tolik dětí, že se na některé ani nedostane. Stejně tak se zapojí i dospělí. Maminka, která si jízdu nejvíce užívá, dostává od moderátorky přezdívku princezna Koloběžka. „Děti ještě nesoutěžily, já jediná to zachraňuju. Na koloběžce ale moc často nejezdím,“ směje se Leona Kuzmová z Kyjova, zatímco rozbaluje výhru.

Jako další na návštěvníky čeká soutěž v nafukování a praskání balónků. Na náměstí mezi restauracemi, kde se akce pořádá, je sledují ostatní návštěvníci. I přes chladnější počasí sem přichází postupně stovky lidí. „V porovnání s předchozími ročníky je tu o trošku méně lidí, ale i přes nepřízeň počasí sem přišly asi tři tisíce návštěvníků,“ uvádí za organizátory akce Marcela Čáslavová.

Podle ní je pro děti největší lákadlo tancování s maskoty. Letos na ně v převleku čekal Šmoula, král Jelimán, Minnie, Oláfek a žabák Merkury. „Děti se s nimi rády vyfotí a tancují,“ prozrazuje Čáslavová.

Některé jsou tak natěšené, že se tisknou na pěnové dělo tak, až je musí dospělí odhánět. Když se na pódiu objeví první postavička krále Jelimána, je slyšet radostné „jéé“ z celého okolí.A když se objeví i Šmoula, není nic, co by dětem dobrou zábavu pokazilo. Tancují, dělají vláček a nadšeně se fotí. Zapojuje se i čtrnáctiletý Boris z Brna. „Škoda, že jsme přišli až teď a nestihnul jsem soutěže, ale nevadí,“ usmívá se.

Pro rodiče je na devátou hodinu večer připravena ještě Great Gatsby párty, která potrvá až do jedné hodiny ranní.

DOMINIKA SVOBODOVÁ