Více než dvojnásobně vyšší výnosy očekávají zemědělci na Břeclavsku z letošní sklizně ve srovnání s tou loňskou. Rok 2012 byl pro řadu z nich katastrofický.

„Ozimý ječmen je převážně hotový. Koncem týdne nebo po neděli se začne s řepkou olejnou. Na pšenici dojde řada ještě o pár dnů později," říkal předseda agrární komory Břeclav Ladislav Sečkář.

Zatímco v loňském roce byl výnos pšenice asi 1,9 tuny na hektar, průměr z předchozích let je pět tun. Sečkář je přesvědčený, že takhle by číslo při letošním sčítání mělo vypadat. „Vidím to reálně," podotkl předseda.

Že se žně blíží k vrcholu, poznal nejspíš už každý řidič, který je pravidelně na cestách. Desítky zemědělských strojů nelze přehlédnout. Stejně jako často tvořící se kolony za nimi. „Je potřeba být ohleduplný a obezřetný z obou stran. Řidiči by takové situace měli řešit s klidem, u většího počtu kombajnistů je zase nutné, aby mezi sebou dodržovali větší rozestupy pro předjíždění," vzkázal šéf dopravního inspektorátu v Břeclavi Jiří Mach.

Kratší či delší kolony budou v následujících dnech v regionu s jistotou pokračovat, o jistotě výnosů ale pěstitelé raději nemluví. Ze zkušenosti. „Jaká bude úroda, se zjistí, až bude doma. Dnes nikdo neví, jaké přijde počasí. Třeba silné bouřky s kroupami," krčil rameny Sečkář a zároveň si přál pravý opak. Stejně jako jeho kolegové.

Například v zemědělském družstvu Sedlec jsou s aktuálním stavem spokojení. „Zatímco loni jsme měli výnos pšenice dvě tuny na hektar, letos se domníváme, že to bude pět tun. Minimálně. Začneme s ní do dvou dnů. Co se týká řepky, máme zatím tři tuny z hektaru," bilancoval tamní předseda představenstva Jan Hajda.

Pochvaloval si, že současné slunečné počasí přeje právě pšenici, na kterou se jeho kolegové chystají. „Počasí sledujeme bedlivě a předpověď se jeví příznivě. Srážky zatím nehrozí, ale takové horko zase dělá starosti vinařům," pokračoval Hajda.

Řada zemědělců podle optimistických prognóz nejspíš zažehná ekonomické komplikace, které je stihly o rok dříve. Na vině bylo dlouhé sucho. „Jestli je to letos spása? V každém případě ano. Pokud bychom na tom byli stejně jako loni, byli bychom silně ohrožení,"připustil Sečkář.

I přes minulý výpadek zůstal podle něj počet pěstitelů stejný. Všichni to zvládli. „Řešili to různě, ale přežívají. Každý podnik má nějaké rezervy, ale musel třeba omezit náklady. Méně se investuje a rok lze takto zvládnout. Dva už však ne," uvedl Sečkář.