Kombajny vjely i do polí společnosti Agromoravia u Moravské Nové Vsi. Na chvíli. „Žně letos začaly asi o týden dřív než loni. Při prvních pokusech se jednalo spíše o takové vykusování. Sklidili jsme ozimý ječmen na samostatných plochách, ale rychle jsme skončili. Dost totiž napršelo. Plochy ječmene jsou navíc nepravidelně dozrálé. Vycouvali jsme i z řepky, která měla ještě přes deset procent vody," uvedl včera ředitel společnosti Jiří Fojtík.

Ve žních se Agromoravia chystá pokračovat na konci tohoto týdne.

Úspěšnější byli zemědělci v okolí Bulhar. Tamní družstvo již má pod střechou všechen ozimý ječmen z celkových 37 hektarů. „U nás totiž pršelo teprve až v pondělí. Výnos je tři a půl tuny na hektar," sdělil předseda Zemědělského družstva Bulhary Antonín Osička. To je podle něj špatný výsledek. „Uvidíme, jak dopadneme s dalšími obilovinami. Déšť teď žně trochu pozdržel," poznamenal Osička.

Současně jako předseda břeclavské okresní agrární komory Osička dodal, že letos zemědělci na Břeclavsku počítají s nižšími výnosy u obilovin. Hlavně kvůli suchu. „Záleží na lokalitách. Tradičně nejtěžší podmínky jsou u písčitých půd na Pohořelicku a na Mikulovsku," řekl.

Déšť pro kukuřici

„Suchou" sezonu potvrdil i Fojtík. „V dubnu a květnu jsme v Moravské Nové Vsi zaznamenali nějaké dešťové srážky. Tragický, přímo katastrofální byl ale červen. Nespadlo ani půl milimetru, nebyla ani rosa. To rozhodlo," prohlásil ředitel společnosti, podle něhož je ještě naděje u pšenice.

Některé porosty pšenice sice mají polehlé, úplně ale nezaschly. „Je tedy předpoklad slušné úrody. Zajíci se ale počítají až po honě," nechal se slyšet Fojtík.

Řepku mají navíc ošetřenou proti vypadávání šešulí. „Když se tak začne s jejím sečením o něco později, nic podstatného se nestane," podotkl ředitel Agromoravie.

O slabší sezoně vypovídá i podoba klasů. „Jsou krátké, zrno bude chudé. Snad neproprší červenec, to by se zhoršila kvalita pšenice. Naopak déšť by byl zase vynikající pro kukuřici," vysvětlil Osička.

Déšť usilovně vyhlížel v minulých dnech předseda Zemědělského družstva Bořetice Jan Kadlec. Právě kvůli kukuřici. „Pěstujeme ji na siláž pro bioplynku," oznámil.

Vlastimil Mihalík ze společnosti Mikrosvín se vyjádřil stručně: „Úroda bude silně podprůměrná. Kukuřice to snad přes léto dožene," zadoufal Mihalík. Příští týden pošlou kombajny poséct řepku a pšenici.

Bez vlivu na cenu

Cena potravinářské pšenice je podle předsedy břeclavské okresní agrární komory Osičky 4 100 korun, u krmných ječmenů méně než čtyři tisíce. „To, jak vypadá letošní úroda, ale cenu neovlivní," má za to předseda.

Loňské výnosy hodnotili zemědělci na Břeclavsku jako průměrné. Ozimý ječmen dosáhl 6,2 tuny na hektar, pšenice 5,7 tuny.