Opatrní jsou zatím zemědělci z Břeclavska 
s předpověďmi týkajícími se letošních žní. Ty se v regionu pomalu rozjíždí. Ve srovnání 
s minulými léty někteří vyjedou do polí dříve, jiní ještě vyčkávají. Pěstitelé oslovení Břeclavským deníkem Rovnost mluví spíše o průměrné sklizni.

V Zemědělském družstvu Bulhary se nad termínem pro vyjetí kombajnů rozhodovali ve středu. Pravděpodobnou variantou je čtvrtek, případně pátek. „Vzhledem k suchu a většímu teplu začínáme dříve. Obilí už téměř zasychá, což se negativně podepisuje na výnosu," říkal předseda družstva Antonín Osička, jenž je na Břeclavsku zároveň šéfem agrární komory.

Konkrétní předpovědi úrody jednotlivých plodin vzešlé z dosavadních poznatků si zatím nechal pro sebe. „S vyjádřením, kolik toho bude, jsme opatrní. Uvidíme až po sklizení prvního lánu. Teprve tehdy se ukáže, kolik odnoží je zcela zaschlých. U obilí to na pohled vypadá na průměrné čtyři tuny na hektar. Víc ale zatím říct nemůžeme," vyjádřil se ve středu Osička.

Podobně mluvil také například Štefan Greguš, výkonný ředitel družstva ve Velkých Pavlovicích. Tam ale kombajny vyjedou pro pšenici o něco později. Greguš předpokládá, že zhruba za dva týdny, což je pro Velkopavlovické obvyklá doba. „Kuřice bude oproti jiným létům slabší, slunečnice je na tom lépe," nastínil ředitel stav dalších plodiny bez bližších podrobností.

Jiní o sklizni ale mluvit nechtějí vůbec. „Bavit se o tom nebudu," oznámil včera pouze třeba Gabriel Večeřa, předseda představenstva Agro Měřín, jež má na Břeclavsku polnosti. Tato společnost měla přitom vyrazit sklízet první obiloviny v okrese už ve středu.

Některým zemědělcům nadělalo vrásky suché jaro. Osička mluví pouze o čtrnácti milimetrech srážek, které spadly za celé období. „Voda značně chybí kukuřici. Pokud teď přijdou třicetistupňová horka, bude to děs a hrůza," obává se Osička.

Případné srážky by kukuřici a také slunečnicím ještě pomohly, u obilí je už pozdě. Pokud zaprší, pak podle meteorologů jedině zkraje příštího týdne, kdy by se mohly objevit lokální bouřky. „Tyto informace ale budeme teprve upřesňovat," poznamenali odborníci 
z meteocentra.