Mikulovská společnost Mikrosvín letos hospodaří s 318 hektary řepky olejné a 770 hektary pšenice. „Díky bouřce a dešti nám zbývá sklidit ještě padesát hektarů řepky. Když to půjde zítra nebo pozítří, měli bychom řepku sklidit už všechnu. Zatím jsme 
s úrodou spokojení, je to o něco málo lepší než loni," pochvaloval si včera Pavel Čížek ze společnosti Mikrosvín.

S pšenicí podle jeho slov 
v Mikulově ještě vůbec nezačali. „Ale už víme, že to s ní bude horší než předchozí rok, to totiž byly velké výnosy. Máme hodně písčitých ploch, takže tam udělalo svou práci sucho," nečeká Čížek zázraky.

Se sklizní pšenice začínají nyní také v Bulharech. „Výnosy zatím nedokážu moc odhadnout, jestli to budou čtyři nebo pět tun na hektar. Zatím je sesečeno jen málo. Uvidíme, jak to bude pokračovat 
a jestli nás nechá počasí pracovat, což je hlavní věc," prohlásil včera předseda Zemědělského družstva Bulhary Antonín Osička.

Obavy u kukuřice

Co se týče ječmene, tam Osička odhaduje výnos kolem čtyř tun na hektar. „Celkově u obilovin očekáváme spíše podprůměrný rok, sucho udělalo své. Naše investice byly o více než milion vyšší než minulý rok, přesto nám to uschlo. Hlavně kvůli velkým dubnovým a březnovým vedrům," připomněl předseda bulharského družstva.

Jako předseda břeclavské okresní agrární komory pak Osička dodal, že podobně jsou na tom všichni zemědělci na Břeclavsku. Výnosy se ale mohou lišit. „Záleží na lokalitách. Tradičně nejtěžší podmínky jsou u písčitých půd na Pohořelicku a na Mikulovsku," řekl Osička.

Kombajny společnosti Agromoravia v Moravské Nové Vsi sklidily řepku zavčasu, ještě před deštěm. „Řepka už je doma. Olejnatost je výborná a výnos čtyři a půl tuny na hektar. Loni to bylo něco málo přes čtyři tuny. Takže je to lepší než loni, ale neprojeví se to na ceně," nechal se slyšet ředitel společnosti Agromoravia Jiří Fojtík.

V Moravské Nové Vsi už začali sklízet i pšenici, ale práce museli kvůli počasí přerušit. „Kvalita pro pekárenské účely by měla být dodržená," konstatoval Fojtík.

V blízké době se v Agromoravii chtějí pustit také do sklizně sladké kukuřice. „U té máme trochu obavu, jestli ji moc nezasáhlo sucho. Všechno ale zjistíme až při začátku sklizně, která by se mohla rozjet v prvním srpnovém týdnu," doplnil.

ROMAN DOLEJSKÝ
TEREZA HUNKAŘOVÁ