Jedna ulice domů nestačila na sprejování například dvěma podnapilým mladíkům ve Staré Břeclavi. Vydali se proto i do dalších ulic. „Časně nad ránem je zastihli strážníci, kvůli velkému rozsahu škod je předali státní policii,“ řekla mluvčí městské policie Břeclav Lenka Rigó.

Tamní radnice se proti vandalům brání kamerovým systémem. „Máme problémy především se sprejery. Na městském majetku evidujeme zhruba sto případů vandalismu ročně. Nejčastěji jsou jejich terčem dopravní značky, autobusové zastávky, odpadové nádoby,“ uvedl mluvčí radnice Jiří Holobrádek a dodal. „V poslední době neevidujeme škodu většího rozsahu. Pozitivní roli určitě hraje i fakt, že hodně míst sledují kamery městské policie,“ řekl Holobrádek.

Divit se nestačili nedávno ve Vranovicích, na pomezí Břeclavska Brněnska. Po nové lavičce v parku zbyly jen díry v betonu. „Obci tak vznikla škoda kolem deseti tisíc korun,“ řekl vranovický starosta Jan Helikar.

O skleněnou výplň dveří přišli kvůli vandalovi nedávno i v TIC v Hodoníně.

Nově vysázené stromky polámali zase výrostci ve Znojmě v Gránickém údolí. „Jakýsi ubožák se baví tím, že ulamuje špičky stromů. Celé je tím znehodnotí a strom nakonec uhyne,“ zlobil se znojemský místostarosta Jakub Malačka.

V centru Blanska zase popsali sprejeři lavice žlutou reflexní barvou. O prosklené stěny připravili vandalové autobusovou zastávku v Hodoníně a jejich nápor nevydržela ani výplň dveří do informačního centra na Národní Třídě.

Podobně jako v Břeclavi pomáhá hodonínským strážníkům kamerový systém. „Často zasahujeme proti sprejerům v podchodech, vandalové rozbíjí zastávky, osvětlení, převracejí kontejnery na odpad,“ vyjmenoval ředitel Městské policie Jindřich Vašíček.

S novým nešvarem se potýká i hodonínská odpadová společnost Tespra. „Zrovna nedávno jsme seškrabávali spálené zbytky z kontejneru na třídění odpad. Nepochopím, že někdo zapálí nádoby s plastem nebo papírem. Stává se to i několikrát do roka,“ nechápe jednatel společnosti Ivo Zbořil.

Kolik peněz zaplatí města za opravy přesně neví. „Položka na vandalismus v rozpočtu neexistuje. Majetek patří i různým vlastníkům,“ uvedl mluvčí hodonínského úřadu Josef Horníček. Podle desítek případů ročně se dá ale odhadovat, že škody v okresních městech dosahují statisícových částek.

S řáděním vandalů nesouhlasí Ladislava Procházková z Břeclavi. „Naše generace nechápe sprejerství. Když někdo potajmu večer postříká domek, je to smutné. Ale až budou starší, pochopí to,“ míní žena.

Soudy mohou postihovat jen pachatele, kteří způsobí škodu nad pět tisíc korun. „Mohou dostat trest odnětí svobody na jeden rok a náhradu škody,“ uvedl mluvčí Okresního soudu v Hodoníně Petr Motyčka.