Rekonstrukce začala v roce 2018, projekt byl rozdělený na dvě části. Na opravu stavby, která byla v havarijním stavu, a modernizaci expozice. „Scénář připravili Oskar Brůža, Dalibor Dvořák, Hana Dvořáková a František Pavlíček, kteří se snažili propojit moderní prvky s tradicí, která je tady v regionu všudypřítomná, a hlavně se objevuje i v dílech obou bratrů," řekl ředitel Regionálního muzea v Mikulově, pod které památník patří, Petr Kubín.

V rodinném domě číslo 57 Mrštíkovi žili a napsali tam svá nejznámější díla. Pro expozici použili zástupci muzea nábytek z původního stavení, který se nacházel v muzejních depozitářích. „Jedná se o prezentaci nádherné práce a tradičního řemesla. Do Divák patří. Nesnažili jsme se ale zkopírovat podobu domku z doby, kdy oba bratři ještě žili. Jde spíše o náznaky a odkazy propojující život obou bratrů a jejich tvorbu," uvedla nová kurátorka památníku Jana Křivánková.

Policie. Ilustrační foto.
Ztratil se epileptik z Břeclavska. Policisté po něm pátrají

Na verandě uvidí příchozí nainstalovanou vesnickou malotřídku. „Chceme lidem ukázat, jak to mohlo vypadat v Aloisově škole. Celou expozicí návštěvníky provedou bratři Mrštíkové, a to díky audiovizuální technice. Společně se spolkem boleradických ochotníků se nám podařilo přivést Aloise s Vilémem k životu," doplnila Křivánková.

Muzeum bylo v Divákách otevřené v roce 1963 u příležitosti stého výročí narození Aloise Mrštíka, fungovalo až do rekonstrukce v roce 2018.