Stojí nás to spoustu peněz. Takto si postěžoval na stále uzavřenou silnici mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem třeba Jiří Ilias. Tamní asi dva kilometry dlouhá cesta je neprůjezdná už více než dva a půl roku. Kvůli svahu poškozenému přívalovým deštěm.

Práce se sice rozjely, ale záhy zase skončily. „Když chci jet do Hustopečí nebo na Brno, musím to neustále objíždět. Člověk tím promarní i čas,“ zmínil Ilias, který má v Pavlově vinařství. Kvůli objížďce najede asi sedmkrát víc.

Místo sesuvu v Dolních Věstonicích. Ilustrační foto.
Práce stojí, silnice u Dolních Věstonic zůstává uzavřená

Uzavřená silnice
• Silnice mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi je zavřená od září 2014, kdy Břeclavsko zasáhly přívalové deště.
• Náklady na opravy činí 77 milionů korun, Dolní Věstonice žádají ministerstvo životního prostředí asi o 41 milionů.
• Objížďka je dlouhá zhruba 15 kilometrů.

Navíc musí na komplikaci opakovaně upozorňovat své známé. „Když skončí v Dolních Věstonicích, je mi pak trapně, že jsem jim to nepřipomněl,“ doplnil muž.

Problém je se žádostí o dotaci, kterou ministerstvo životního prostředí obci několikrát vrátilo. Dolní Věstonice mají za sebou už pátý pokus.

V minulosti se do případu dokonce vložil i premiér Bohuslav Sobotka. „V úterý máme schůzku na ministerstvu, kde nám budou prezentovány výsledky. Jsem optimistka. Napsali jsme žádost se všemi detaily, co po nás chtěli,“ řekla starostka Jaroslava Rajchlová.

Schůzku potvrdila i druhá strana. „Ministerstvo dokončilo vyhodnocení žádosti a na schůzce s vedením Dolních Věstonic projdeme kroky, které musí obec udělat, aby naplnila podmínky programu a mohla dosáhnout na dotaci,“ sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Téměř dva roky od narušení svahu. Silnice mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem je nadále uzavřená.
Ministerstvo blokuje peníze, zlobí se Dolnověstoničtí. Silnice je dál uzavřená

Náklady na opravy činí 77 milionů korun, Dolnověstoničtí žádají ministerstvo životního prostředí asi o 41 milionů, zbytek má doplatit Jihomoravský kraj. „V tuto chvíli kraj posuzuje různé varianty možných řešení, která by vedla k zajištění dokončení stavby bez velkých rizik,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Starostka Rajchlová nedávno založila také veřejnou facebookovou skupinu s názvem Přátelé za otevření silnice do Pavlova. Cílem je popohnat ministerstvo, co nejdříve opravy dokončit a silnici otevřít. Skupina měla v úterý přes sedm set členů.

Valtický zámek. Ilustrační foto.
Valtice dvacet let v UNESCO: příliv turistů i brzda pro další rozvoj města

Strachotín, druhá obec postižená sesuvem půdy na podzim 2014, podala také žádost o dotaci. „Ta byla již ministerstvem bez problému schválena,“ dodala Roubíčková.