V letním období rozbijí šapitó i na mnoha místech Břeclavska. Na hřišti TJ Sokol v Poštorné zrovna postavili svůj domov na kolečkách cirkusáci Českého national cirkusu Salto. „Je nás dohromady dvaadvacet osob. Ne všichni ale v manéži vystupují. Cirkus potřebuje i techniky, někoho, kdo stan postaví nebo něco opraví, když je potřeba,“ vysvětluje ředitelka cirkusu Iveta Kršková.

Jako žena v čele tolika komediantů občas potřebuje mužskou oporu. „Manžel dohlíží na stavby a hlídá všechno potřebné. Já mu vlastně jenom pomáhám s organizačními věcmi,“ přiblížila náplň svého vedoucího místa ředitelka.

O životě v maringotkách toho ví hodně, v cirkuse vyrostla a sama vystupuje. „Jsem akrobatka. Teď čekáme druhého potomka, takže program jenom uvádím,“ usmívá se.

Že mají bavení lidí v krvi, dokazuje tříletý syn ředitelského páru. „Asi ho to k cirkusu táhne. Někdy začne žonglovat a říká, že to dělá jako máma. Čím ale nakonec bude, necháme na něm. Rozhodně není povinné, aby jednou cirkus zdědil,“ říká nastávající maminka. Ona sama je už sedmou generací známého rodu Berousků. „Český national cirkus Salto jsme zdědili z manželovy strany. Oba jsme z cirkusové rodiny,“ říká akrobatka.

Nevýhody v životě na cestách nevidí. Snad jen častou změnu školy, se kterou se sama jako dítě potýkala. „Dnes už jsou maringotky a karavany tak vybaveny, že to možná lidé nemají ani v rodinných domech. Máme pračku, sušičku, myčku jako všichni ostatní,“ uzavřela.