Finalista pěvecké soutěže X Factor Jiří Zonyga zavítal po dlouhé době domů. S celým televizním štábem přijel natáčet do rodného Lanžhota a do Břeclavi, kde bydlí jeho rodina, šoty pro nedělní finále soutěže.

„Přestože jsem tvrdý rocker, rozbrečel jsem se, když jsem dceru a manželku uviděl. Dlouho jsem nebyl doma, strašně jsem se na ně těšil,“ popsal Zonyga své pocity. Svou rodinu teď řidič kamionu, který se hudbě věnuje asi od sedmnácti let, vidí velmi zřídka.

V Lanžhotě Zonygu dopoledne uvítala maminka, kterou diváci pořadů znají díky jejímu kroji. Ten neodloží, ani když jede synovi fandit do Prahy. V místní škole, kterou Zonyga navštěvoval, na něj čekaly děti i jeho známí. Všichni mu chtěli vyjádřit svou podporu v soutěži a získat jeho podpis.

„S Jirkou jsem chodila osm let na základní školu, teď jsem ho tu náhodou potkala. Hned mě poznal a pak jsme si prohlíželi staré třídní fotky. Vždycky byl nejvyšší ze třídy,“ zavzpomínala na školní léta Liběna Štáhlová. Učitelé, kteří muzikanta vyučovali, už na škole nepůsobí. „Jsem rád, že jsem potkal alespoň svou spolužačku Liběnku, která teď na škole působí, a že tu na škole pořád někoho znám,“ radoval se Zonyga.

Třiačtyřicetiletého rockera, který měl včera místo šátku na hlavě kšiltovku, vítaly ve škole děti s vlastnoručně vyrobenými transparenty. Zonyga neváhal, sedl si se školáky na schody, začal hrát na kytaru a zazpíval si s nimi. Ve školní hudebně předvedl rocker i píseň Husličky.

„V X Factoru jsem zpíval už všelijaké žánry, vždycky se ale snažím zpívat rock. Nejmíň mám rád dechovku. S tou bych nezpíval, ani kdyby mi někdo nabídl, nevím co,“ přiznal rodilý Lanžhotčan, který si již v mládí vysloužil přezdívku Migas. Kamarádi mu tak začali říkat kvůli tomu, že pořád poslouchal tehdy populární maďarskou skupinu Omega.
V Lanžhotě se včera na chvíli vrátil ke svému dosavadnímu povolání, když se pro televizní kamery projel po městě kamionem.

Další zastávkou televizního štábu se Zonygou byla zámecká vinotéka v Břeclavi. Finalista X Factoru sem přijel za svým kamarádem Liborem Nazarčukem. Známý sommelier pro něj pod dohledem televizních kamer otevřel sekt. Ovšem ne jen tak obyčejně, ale šavlí! Z láhve s useknutým hrdlem si pak společně připili na finálový úspěch.

„Známe se už dlouho. Ještě když hrál ve skupině Elbereth, tak jsem jim na jednom z Rocků v besedě tímto způsobem křtil desku,“ řekl po úspěšném useknutí hrdla Nazarčuk, který se s Migasem shodou okolností potkal i v Praze těsně před castingem X Factoru. „Ty chvíle jsme prožívali společně,“ vzpomínal břeclavský sommelier.

Výsledek soutěže si rocker odhadnout netroufá. „Nevím, jak to v neděli skončí. Chtěl bych vyhrát, kdo by nechtěl. Svoje šance vidím tak padesát na padesát, asi to bude dost vyrovnané,“ myslí si. Kurzy sázkových kanceláří mírně favorizují Zonygova soupeře Ondřeje Rumla.

Den v rodném kraji dělil Migas mezi natáčení, rozdávání podpisů a svou rodinu. Dceři, která právě začíná říkat první slůvka, se snažil věnovat, jak to šlo. Ji ale nejvíc zajímalo, kdy se zase sveze velkým autobusem, kterým Zonyga přijel.

Zdeňka Savarová