Pod mostem v Dukelské ulici se usadilo více než deset nutrií. Pro řadu obyvatel jde o atrakci, kterou pravidelně krmí. „Chodím tudy každé ráno se psem. Většinou vylézají brzo. Jen dneska to vypadá, že se jim po změně času nechtělo vstávat,“ usmíval se v pondělí starší muž procházející se po nábřeží.

Poukazoval tím na to, že se k potravě ostražitě blížily jen divoké kachny. „Jednou jsem tady nutrií napočítal čtrnáct. Vždy vylezou z potrubí a pěkně se rozejdou směrem až k železnému cukrovarskému mostu. Mají široký rajón,“ vyprávěl důchodce.

Rozkvetlý mandloňový sad v Hustopečích na Břeclavsku.
Malebná podívaná v rozkvetlém mandloňovém sadu: podívejte se na tu nádheru

Nutrie, kterým se říká také vodní krysy, si už na Břeclavany zvykly a neutíkají. Vodní hlodavce připomínající bobry evropské každý den při cestě do práce pozoruje i šestatřicetiletý Martin Daneš. „Vědí, že v určitých místech lidé krmí kachny. A využívají toho. Místní za nimi chodí s dětmi cíleně. Pro přespolní je to nezvyklá atrakce, když jdou po mostě přes Dyji,“ řekl Daneš.

Zmínil, že nutrie viděl dokonce i nad splavem. „To je další místo, kde lidé krmí labutě a kachny. Tam dokonce dospělé nutrie žraly zeleninu staršímu pánovi i z ruky,“ překvapil Břeclavan.

Jako o nevídané atrakci hovořil o nutriích i břeclavský starosta Svatopluk Pěček. „Nedaleký Hodonín má zoologickou zahradu, my ji máme v podstatě taky. A hned v centru města pod mostem. Před pár dny jsem se na ně byl podívat i s vnuky,“ zmínil s úsměvem.

Přenáší nemoci

Působení vodních hlodavců radnice zatím neřeší. „Nemyslím si, že by byli nějak škodliví. Naopak. Jejich přítomnost je spíš jakýmsi znakem, že je příroda ve městě stále ještě v pořádku,“ nechal se slyšet Pěček.

Ekolog a současně zastupitel Filip Šálek ovšem upozornil, že nutrie bývají přenašeči různých nemocí. Často totiž žijí vedle potkanů. „Jde o nepůvodní druh, který se rychle množí. V některých městech dokonce přistoupili k jeho redukci. Agresivní určitě nejsou, větší nebezpečí představuje bobr. Přesto je třeba myslet na to, že jde o zvíře žijící ve volné přírodě. Přinést si tedy mládě nutrie domů, jak to udělal kamarád mého syna, není úplně vhodné,“ řekl Šálek.

Miroslav Prchal, místostarosta Němčiček a ředitel hustopečské neziskové charitativní organizace Girasole, je spolu s dalšími dobrovolníky již několik dní v ukrajinském Lvově. Sanitky zde pomáhají s převozem těžce nemocných do Polska.
Nebezpečí nevnímáme, říká místostarosta Němčiček Prchal. Pomáhá na Ukrajině

Jak se zvířata chovají, monitorují rovněž zástupci Povodí Moravy. Ti dlouhodobě upozorňují na škody způsobené bobry, nutrie jsou však oproti nim téměř bezproblémové. „I ony umějí působit škody, ale ne tak zásadní jako bobři. V současnosti je v Břeclavi proto nijak neřešíme. Pochopitelně ale evidujeme, že se šíří a množí po celém povodí. Velký rozdíl mezi nimi a bobry je, že nutrie neokusují stromy. Právě tím nám bobři totiž škodí vůbec nejvíce,“ zareagoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.