Srnky, ovce i kozy. Tato zvířata už dnes mohli v Poštorné za ohradou obdivovat malí i velcí návštěvníci. To by si ovšem podnikatel nesměl vyhlédnout státní les.

„Chtěl jsem v Poštorné vybudovat malou chovatelskou stanici se srnkami, ovcemi a kozami. Měli jsme už přislíbené stádo a koupené dvě kozy. Narazil jsem ale na lesníky, kteří mi nechtěli pozemek prodat ani pronajmout,“ přiblížil své trable břeclavský podnikatel Libor Stránský.
Lesníky žádal o pronájem jednoho až dvou hektarů lesa v sousedství svého pozemku v Poštorné. „Se zemí by se nic nestalo. O pozemek bychom se starali a na vlastní náklady ho i oplotili. Běhal jsem kolem toho dva roky, ovšem jednání nakonec uvízlo na mrtvém bodě,“ posteskl si Stránský.

Bývalý ředitel Lesního závodu Židlochovice Jan Vybíral mu totiž sdělil, že pronajmout si kus pozemku v této oblasti je téměř nemožné. „Vyhlédnuté pozemky jsou Lesního závodu Židlochovice. A podmínky k pronájmu lesních pozemků nebo k jejich vyčlenění z půdního fondu jsou nesmírně přísné. Je nutné to konzultovat s ministerstvem,“ řekl Vybíral. A dodal, že v Poštorné by se pro malou zoologickou zahradu určitě našlo i jiné vhodné místo mimo les.
Nynější ředitel Lesního závodu Židlochovice Tomáš Blaha potvrdil, že pronajmout si pozemek od Lesů České republiky není pro soukromníka zrovna snadné. „Pronájem se řídí lesním zákonem z roku 1995. Pokud se jedná o státní les, zákon tento pronájem přímo zakazuje,“ uvedl Blaha.

Stránský ovšem namítá, že na chovatelské stanici by nezbohatnul. Spíše to měl být projev dobré vůle. „Na provoz areálu bychom museli shánět sponzory. Děti sem chodí za koňmi, mohly by si pohladit i jiná zvířata. A postupně jsme se mohli rozrůst v malou zoologickou zahradu,“ posteskl si Stránský. Podobně ostatně vzniklo i zoo v Hodoníně…

Více v Břeclavském deníku v pondělí 12. listopadu