Uzavírka silnice komplikuje dopravu už přes tři roky. Obec totiž nedokázala sehnat projektanta, který by vyhovoval nárokům ministerstva životního prostředí, a tak nezískala státní dotace. „Integrovaná doprava musí používat objízdné trasy, zatěžuje životní prostředí a působí časové prodlevy při osobní dopravě. Proto jsme v uplynulých měsících vyvinuli úsilí k vyřešení této patové situace,“ prohlásil hejtman Bohumil Šimek.

Kraj se do jednání zapojil loni na podzim. Zastupitelstvo schválilo dotaci Dolním Věstonicím 12,6 milionu korun na zpevnění tamního svahu a také půjčku 4,9 milionu na zprovoznění krajské silnice. Nyní se podařilo vysoutěžit projektanta. „Ten zpracoval investiční záměr, který ministerstvo přijalo. To byl zásadní krok k získání dotace,“ vysvětlil ředitel odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí Lukáš Záruba.

Podle krajského radního Petra Hýblera stavební práce začnou nejspíš už na konci prázdnin, pokud se podaří získat na úřadech všechna patřičná povolení.

Řidiči by tak podle Hýblera mohli od konce tohoto roku opět vyrazit na roky uzavřenou silnici. „Až vybereme zhotovitele, tak se snad budeme blížit ke zdárnému konci. Navíc nám ministerstvo proplatí už vykonané práce,“ zmínila starostka obce Jaroslava Rajchlová.