Přežily monarchii, protektorát, komunistický režim a Československo. Okresy se však nového tisíciletí nedožily, od ledna roku 2000 je nahradila čtrnáctka krajů.

Jaký dopad má takové zřízení podle optiky starostů obcí a měst na Břeclavsku, které spadá pod Jihomoravský kraj? Mnozí mu spílají a poukazují na jeho „zjevné“ nevýhody. Některým obyčejným lidem se zase stýská po okresních úřadech.

„Kdyby to šlo, byl bych určitě pro to, aby se nám zase okresy a okresní úřady vrátily. Kraje nic nevyřešily, je to ještě horší. Teď, když se něco vyřizuje, tak to musí jít stejně přes Prahu. Jaký to má význam?“ ptal se například Rudolf Vašek z Břeclavi, někdejších velitel hasičů břeclavského okresu.

Podporu na obnovení okresů, které zůstaly jen jako obvody působnosti policie nebo soudů, dávají hlasitě najevo i někteří politici. S koncem minulého roku veřejně vystoupil s návrhem na zrušení krajů senátor za ODS Jaroslav Kubera, podle kterého jsou města stále zatěžována velkou byrokracií.

„Myslím si, že takový názor je zcela ojedinělý. Podle mého nemá ani žádnou váhu. Domnívám se, že je to jen jeho nějaký výkřik bez hlubšího obsahu,“ kritizoval postoj Kubery senátor za Břeclavsko Jan Hajda.

Ten však zároveň připouští, že s tehdejším modelem, tedy okresním formátem, byl spokojen. „Hlavně kvůli hlubší spolupráci v oblasti zemědělství. Na krajské úrovní mě zklamal tehdejší hejtman pan Juránek, který neplnil to, na čem jsme se domluvili,“ podotkl Hajda.

Podle něho se musejí lidé s krajským zřízením smířit. Jak zdůraznil, musela by se najít „obrovská politická vůle“, aby došlo k obnovení okresů. Navíc je to nyní prakticky legislativně neřešitelné, tvrdí senátor.

Například dlouholetý starosta Jeviškovky Michal Vago si rozdělení na kraje pochvaluje. „My máme s Jihomoravským krajem dobré zkušenosti. Je to úplně bez problémů,“ nechal se slyšet Vago, který ale zároveň přiznal, že okresní uspořádání mělo své výhody.

„Šlo hlavně o tu intenzitu schůzek. Starostové z okresů se scházeli velmi často, což bylo pro nás skvělé. I přerozdělování peněz bylo jednodušší. Ale jak říkám, s Jihomoravským krajem problém nemám,“ dodal starosta Jevišovky.

Zcela odlišný názor má jak na kraje, tak okresy břeclavský starosta Dymo Piškula, bývalý přednosta okresního úřadu. Po něj by se měla republika rozdělit na čtyři samosprávní celky: Čechy, Moravu, Slezsko a Prahu.

„Měli bychom si vzít příklad z Rakouska a Německa. Což znamená vrátit okresní zřízení a vytvořit spolkové uspořádání. Je to velmi jednoduché, ale zároveň v dnešním politickém ovzduší velmi nereálné,“ domnívá se Piškula.