„Některé dokumenty nám výtvarníci mají ještě dodat. O pohybu obrazů údajně vždycky věděli, ale některé věci musí ještě upřesnit. Událost si převzala kriminálka," sdělila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Národní památkový ústav k celé věci mlčí. Vyjádří se nejspíš až k závěrům, s nimiž přijdou policisté.

Ačkoliv je osud několika obrazů již známý, výtvarníci sečetli škodu u dalších 59, z nichž deset je poškozených a zbytek ztracených. Škoda přesáhla tři a půl milionu korun. Průměrná cena jednoho ztraceného obrazu tak sahá k šedesáti tisícům korun. Dosavadní odhad učinila trojice oslovených odborníků. K určení přesné škody je nutná expertíza.

„Tenhle odhad je ale ještě spíše průměrný než navýšený. Cena by určitě níže nešla. Vzhledem k takovému počtu obrazů jsme podobnou částku očekávali. Uvidíme, jaký bude další vývoj. Hlavně jsme zvědaví na výsledky policejního vyšetřování, a stejně tak na jednání s památkovým ústavem," sdělil před časem organizátor sympozií, při niž obrazy vznikly, Jan Pospíšil.

Dosud jen sochy

Umělci vytvářeli jednotlivá díla od počátku devadesátých let minulého století až do roku 2005, jejich poslední kontrola se konala o čtyři roky později. Při nedávném příjezdu výtvarníků na zámek ale vyšlo najevo, že řada obrazů chybí. Mezi poškozenými umělci je mimo jiné hudební skladatel, pedagog či bývalý kandidát na prezidenta Vladimír Franz. Ten tvrdí, že se s podobnou událostí dosud nesetkal. Stejně se vyjádřili také policisté. Dosud zaznamenali jen poškození soch na veřejně přístupných místech.