„Nalezené věci skladujeme půl roku, potom se stávají majetkem obce. Po uplynutí této lhůty likvidujeme ty, které nemají žádnou hodnotu. Cenné věci bychom měli nabízet ve dražbě, ale zatím nemáme dostatek zajímavých předmětů. V našem případě se to týkalo jen zlatého prstenu, který jsme prodali v bazaru,“ říká Martina Pokorná z odboru kanceláře tajemníka v Hustopečích.
Tamní městský úřad má i jednu specialitu. Informace o nalezených předmětech totiž pravidelně uveřejňuje na kabelové televizi. Někteří zapomnětlivci se díky tomu přihlásili i po několika měsících. „Od počátku roku zatím evidujeme devět předmětů, za loňský rok jich bylo třiatřicet,“ srovnává Pokorná.
Nálezy v Hustopečích skladují přímo na městském úřadě. Většinou jde o klíče, a s těmi úřednici problém nemají. Zůstávají uzamčené ve stole v kanceláři. Poněkud náročnější bylo někam umístit dvoukolový vozík. Policie už ale naštěstí našla jeho majitele.
„Ani my jsme zatím žádné předměty nedražili. Znehodnocujeme jen špinavé nebo bezcenné předměty. Skladujeme je v našich prostorách, ale už brzy budeme mít problém s jejich umístěním. Spolupracujeme hlavně s policií, která nám po každé kulturní akci přináší nové nálezy,“ popisuje poměry v Mikulově vedoucí tamního odboru vnitřních věcí Alena Vargová.
V Břeclavi využili některé nalezené předměty poněkud kuriózně. Notebook a fotoaparát, které po šesti měsících propadli městu, využili úředníci pro vlastní potřeby. „Na některé věci necháváme dělat znalecké posudky. Bezcenné předměty odvážíme do sběrných surovin k likvidaci,“ upřesňuje Zdeněk Opálka, vedoucí odboru vnitřních věcí. Cenné věci jsou na úřadě uloženy v trezoru, ostatní ve sklepě.