Stala se její instruktorkou a před dvěma lety ji víceméně přinesla na jih Moravy. Způsobila tak mezi ženami malou zumbarevoluci. Košťálová pořádá dokonce i zumba maratony. Ten nejbližší se koná příští sobotu v hustopečské sportovní hale.

„K zumbě jsem se dostala v létě 2009 v Chorvatsku. Díky tomu, že se pohybuji v oblasti fitness řadu let, tak se setkávám s různými instruktory a instruktorkami třeba i z Brna. Bavily jsme se tehdy o zumbě, potom jsme zhlédly video a já jsem se pro ni nadchla,“ vzpomíná sympatická sportovkyně, která s hodinami zumby objíždí tělocvičny po celém Břeclavsku.

Nezaváhala a rozhodla se, že se zúčastní školení zumba instruktorů v Bratislavě. „Vrátila jsem se fantasticky nabitá a řekla jsem si, že zumba je přesně to, na co jsem celý život čekala,“ usmívá se nadšená šestadvacetiletá dáma a dodává, že po prvním přímém setkání se zumbou bývají zájemci hodně překvapení.

„Setkala jsem se i s ostychem. Po první hodině jsou lidé jako opaření. Je hrozně důležité, aby vydrželi a šli na druhou hodinu. Zumba není o tancování, je o tom, že se nějaké kroky zopakují, nějaké se zase přidají. Podruhé nebo potřetí, když už se lidem sestavy a kroky začínají vrývat do paměti, tak to jede jako po másle,“ popisuje Košťálová, kterou vedli rodiče, učitelé tělesné výchovy, ke sportu odmalička.

Pořádný odvaz

V zumbě jde podle ní především o zábavu a odreagování. „Na rozdíl od aerobicu je zumba odvázanější. Holky si mohou do hudby de facto tancovat, jak chtějí. Snažím se do ní však dávat i prvky, které zpevní a posilují tělo“ říká Ledničanka.

Nepřímo také přiznala, že je zumba, stejně jako aerobic, módní záležitostí. Na rozdíl od aerobicu však podle jejích slov zumba oslovuje a bude oslovovat mnohem více lidí.

„Aerobic jde do pozadí. Je to přirozený vývoj. V Americe je zumba číslo jedna už asi osmým devátým rokem. A je to pořád něco, co ženy láká. Pro tělo je mnohem přirozenější než aerobic. V zumbě kroutíme pánví, uvolňujeme se a zároveň stahujeme pánevní dno. Kroutíme pažemi, dokazujeme si, jak jsme více a více sexy. Je o prožitku. Přijdete se špatnou náladou a odcházíte s dobrou. Zumba je životabudič,“ dělí se o své pocity lektorka.

Jediné, co jí chybí ke spokojenosti, je více tancujících mužů na hodinách. „Chlapi se více stydí než holky. Přitom v Austrálii a Americe je běžné, že pánové tvoří na hodinách dobrou polovinu. Já mám kromě přítele jen jednoho, který chodí pravidelně. Je na něm vidět, jak se zlepšuje a jak si to užívá. Ale když hrála derby ve fotbale Sparta se Slávií, tak nepřišel,“ směje se šestadvacetile­tá žena.