On sám je při cestách na hony ve zvláštní pozici. Je totiž zároveň i předsedou okresního mysliveckého spolku. „Na kontroly s námi jezdí i kolegové z Brna," odmítl Pollák jakékoliv „zametání" případných prohřešků .

Podle něj i nadále platí trend úbytku zvěře. „Detailní porovnávání s loňskem je zatím předčasné. Obecně lze ale říct, že úlovky nejsou takové jako dříve. Bažantů bylo mnohem víc, úbytek platí také pro srnčí. A zajíci? Některá sdružení je vzhledem 
k nízkým stavům vůbec nestřílí," překvapil Pollák.

Neplatí to ale všude. Třeba myslivci ve Velkých Pavlovicích jsou po dvou letošních honech přesvědčení, že zajíců bude víc než loni. „Projevila se příznivá zima. Navíc se nám daří regulovat počty zvěře, která myslivosti škodí, například lišky," popsal důvody navýšení stavu zajíců předseda velkopavlovické myslivecké jednoty Jaroslav Benda.

Ten předpokládá, že na zbývajících čtyřech honech uloví desítky zajíců. A zamezí tak jejich přemnožení, jehož následkem jsou škody ve vinicích a mladých sadech.

Lány, auta i pytláci

Naopak srnčího a bažantů je podle Bendy podobně málo jako v minulých letech. „Ke stavu drobné zvěře nepřispívají monokultury na obrovských plochách, které se znovu objevují," poukázal šéf velkopavlovických myslivců.

Lány řepky či kukuřice jsou problém také podle Polláka. „Jednotvárná strava zvěři nesvědčí. Chybí vojtěška, řepa a další plodiny," řekl. Na nízkém stavu zvěře na Břeclavsku se, jak zmínil, podepisují i desítky zajíců a srnek sražených na silnicích. 
A také případy pytláctví.

Jednašedesát zajíců střelili na sobotním honu myslivci 
z Novosedel a jejich hosté. 
„Z pohledu posledních tří až čtyř sezon je to řádově až 
o polovinu víc, ale ty roky byly hodně mizerné," hodnotil předseda mysliveckého sdružení Vrch Martin Mrenica.

A pokračoval. „S bažanty je to už několik let špatné, takové paběrkování. Taky stavy srnčí se snížily," přiznal.

Novosedelské čekají v prosinci ještě dva hony. „Ty už budou menší, zaměřené spíše na škodnou a na prasata. Možná ještě střelíme pár zajíců, v plánu máme dvacet. Je to vážně bída, lišek je teď skoro víc než zajíců. V létě jsme jich za dva měsíce střelili třicet," srovnával Mrenica.