„Do tohoto titulu jsem zprvu jít nechtěla. Ze zkušenosti vím, že napsat hru podle knížky dá hodně práce. Nakonec mě ale lidé okolo přemluvili," říká před začátkem vystoupení režisérka.

Mezi více než sto dvaceti návštěvníky seděl v sále i politik Miroslav Kalousek. Roli ministra na jevišti si však zahrál Jaromír Crhan alias Alexander Duplikát. Mezi sedmnácti postavami byla také baronka Adelajda z Kratihájů v podání Ireny Procháskové.

„Napsala jsem hru za tři měsíce, zkoušeli jsme ji od poloviny listopadu s vánoční přestávkou. Spolupráce s herci byla moc dobrá, zvládli jsme to poměrně rychle," chválí si Krososková.

Herecký ansámbl tvoří pro Zvonokosy tři herci z Bavor, jeden z Milovic, ostatní jsou z Mikulova. „Alternace bohužel nemáme, tak doufejme, že nebudou zapotřebí. V minulosti už vystupovali herci i s horečkou," chlácholí se režisérka.

Na sobotní premiéru byli připravení všichni do jednoho. Příběh z roku 1923 se odehrává ve francouzském Burgundsku. „Mohl se ale odehrát všude, kde slunce, víno a ženy určují, co budeme prožívat v příští chvíli," zaznělo v úvodu.

Diváky rozesmál nejen děj kolem suchého záchodu s vyřezaným srdíčkem, ale také opilecká rvačka v kostele, která se rozpoutala po přestávce. Skončila choulostivým zraněním kostelníka.

„Zvonokosy mají svůj humor. Jihofrancouzské prostředí je přesto blízké našemu. Vždyť například vínem Mikulovsko žije," tvrdí Krososková.

Při vystoupení v útulném sále už diváky nezahřívala vysoká kamna stojící dříve vedle pódia. „Bavorští sál upravili. S novým osvětlením jsme začali zkoušet teprve před týdnem. Byly to narychlo, ale zvládli jsme to," dodává žena.

Bavorské ochotnické divadlo bude hrát Zvonokosy hned dvě sezony. Nejbližší repríza je v plánu už v sobotu opět v domácím prostředí. Herci vyrazí i do Březí, Perné a dalších obcí.