Pokud by to bylo možné, z kapes lidí bychom vybrali mnohem více. Obdobně uvažuje řada starostů měst na Břeclavsku, pokud dojde na otázku výše poplatku za svoz komunálního odpadu.

Státem stanovené maximum je pět set korun na osobu za rok, tato hranice je však podle mnohých nedostatečná. „Kdyby se hranice poplatku zvýšila, zřejmě bychom navyšovali. Město doplácí ročně na svoz odpadu milion šest set tisíc korun,“ přiznal místostarosta Mikulova Eduard Kulhavý.

Mikulovští se ale zdražování obávat nemusejí. Poplatek za popelnici už druhým rokem platí v nejvyšší možné výši. Pětisetkorunu za svoz komunálního odpadu musí uhradit nejpozději do konce května.

Na maximu je poplatek za popelnici také v Pohořelicích. Oproti minulému roku se totiž rozhodlo město sumu navýšit. Lidé mají však možnost využít dvou pololetních splátek. Jedna je splatná do konce března, druhá do konce září.

„Je to o dvacet korun více než loni. Zastupitelstvo to posoudilo, řeklo, že využijeme tu maximální částku, byť nestačí na skutečné náklady spojené s odvozem odpadu,“ uvedl starosta Pohořelic Josef Svoboda.

Jak říká, v městské pokladně se musí najít minimálně dalšího zhruba půl milionu, aby se odvoz odpadků zaplatil. „Dnes je všechno drahé. Stačí, když si zajedete do brněnské Olympie, zaplatíte za lístek sto šedesát korun, za sedmdesát korun k tomu si dáte kávu a máte pojem o tom, co jsou náklady,“ řekl Svoboda.

V Hustopečích platí obyvatelé za popelnici pětistovku už druhým rokem. Podle starosty Luboše Kuchynky je ale tato částka dostatečná. „I kdybychom mohli poplatek zvýšit, asi bychom to neudělali,“ podotkl Kuchynka.

Hustopečští si ale musejí pospíšit. Poplatek za svoz komunálního odpadu je splatný k poslednímu lednu. „Osvobozeno od poplatků je ale každé třetí a další dítě v domácnosti do patnácti let,“ upozornil starosta.

Novinku v souvislosti s poplatky za popelnici představili i břeclavští zastupitelé. „Od poplatků jsme osvobodili novorozence. Bylo totiž nepříjemné, když složenka přišla rodičům dřív než přání pana starosty,“ vysvětlil tajemník radnice Dalibor Neděla.

V Břeclavi prozatím maximální státem stanovenou sumu za odvoz odpadků lidé neplatí. Brzy se to podle všeho změní. „Nyní se platí čtyři sta osmdesát korun. Ale co máme informace, bude se zdražovat skládkovné. To znamená, že se to musí projevit i na poplatku za popelnici,“ poznamenal Neděla.