I když jsou kočky, které šantu zcela ignorují, většina z nich její vůni nedokáže odolat. Otírají se o její listy i kořeny a převalují se v šantě na zahradě, aby se zvýšila její účinost a z rostliny se uvolnilo co nejvíc nepetalaktonu. Šanta na kočky ale působí stejně i sušená.

Pokud chcete svoji kočku potěšit, můžete si šantu vypěstovat a nasušit i v truhlíku na balkoně. Stačí ji pak trochu rozházet po zemi a uvidíte to nadšení.

Efektu šanty využívají i výrobci hraček pro kočky. Sušenou bylinu přidávají do hraček a polštářků, aby byly pro kočky atraktivnější. Pokud váš kočičí miláček na šantu reaguje, můžete mu koupit také škrabadlo se šantou. Uvidíte, že na něj bude kočka chodit škrabat mnohem raději, než aby vám svými drápky ničila sedačku nebo nábytek, který jí nevoní.

close Šantu kočky milují i v sušené podobě. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Šantu kočky milují i v sušené podobě.

Šanta má pověst afrodiziaka a její povzbudivý účinek na kočky trvá několik minut. Pak dochází k výraznému útlumu, protože jakmile kočky listy snědí, začnou na ně působit jako sedativum.


Nahrává se anketa ...

Bláznivé reakce koček

„Reakce koček na šantu zahrnují typicky očichávání, olizování, kousání, tření nebo válení po rostlině, třesení hlavou, slintání a dokonce i kopání zadními nohami. Předpokládá se, že chemická látka nepetalakton se váže na proteinové receptory v kočičím nose. Ty pak stimulují senzorické neurony, které vedou ke změnám v mozkové aktivitě,“ popsala na webu Lauren Finka, členka panelu pro pohodu koček International Cat Care, která poskytuje poradenství pro Battersea Dogs and Cats Home.

Šanta na zahradě:

„Tyto účinky měnící mysl mohou obvykle trvat 5 až 15 minut, ačkoli některé kočky budou reagovat mnohem intenzivněji a déle než jiné. Je zajímavé, že schopnost reagovat na šantu je považována za dědičnou, přičemž přibližně jedna ze tří dospělých koček je vůči jejímu účinku imunní,“ dodala Lauren Finka.

Studie z roku 2021  ukázala, že nepetalakton vede u koček ke zvýšení peptidového hormonu spojeného s potěšením. Autoři studie také zjistili, že kočky díky nepelaktonu méně obtěžovali komáři. Zdá se tedy, že šanta kočičí dokáže tento otravný hmyz držet na uzdě.

„Šanta kočičí obsahuje nepetalakton, organickou látku, která byla poprvé izolovaná v roce 1941 z šanty kočičí pomocí destilace s vodní parou. Zábavné euforické reakce nezpůsobuje pouze u koček, ale téměř u všech kočkovitých šelem, včetně leopardů, pum a rysů. Odhaduje se, že mezi domácími kočkami asi 33 % nereaguje na kočičí trávu nijak znatelně. Předpokládá se, že jde o dědičnou vlastnost,“ uvedl web West Coast Seeds.

Pěstování šanty

Šanta roste jako trvalka. Dorůstá do výšky 60 cm. „Rostliny se na zahradu vysazují po „zmrzlých mužích“, doporučuje web Grow Hoss. Nejkrásnější je šanta v létě, kdy je obsypaná drobnými trubkovitými květy, které jsou velkým lákadlem pro včely a motýly. Na podzim se rostlina seřezává a na jaře opět vyraší nové listy a lodyhu.

close Nejkrásnější je šanta v létě, kdy je obsypaná  drobnými trubkovitými květy, které jsou velkým lákadlem pro včely a motýly. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Nejkrásnější je šanta v létě, kdy je obsypaná drobnými trubkovitými květy, které jsou velkým lákadlem pro včely a motýly.

Bylinka potřebuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Za suchého počasí ji pravidelně zalévejte. Pěstovat ji můžete na zahradě, ale i v květináči nebo truhlíku na balkoně.

Snadno ji namnožíte vrcholovými řízky. Pěstovat ji můžete i ze semen, tak však klíčí až při teplotách nad 20°C. Rostliny se na zahradu vysazují po „zmrzlých mužích“.

Hračka s šantou:

„Zaštipování na konci jara pomáhá udržet rostliny keřovité a oddaluje kvetení. Sbírejte snítky podle přání pro potěšení vašich koček. Jedna malá špička stonku se čtyřmi až osmi listy bohatě stačí pro jednu nebo dvě kočky. Nasbírejte stonky k sušení na začátku léta, těsně před rozkvětem rostlin,“ radí časopis Crow Veg.

Léčivá šanta

„Šanta se u nás pěstovala jako léčivá rostlina již od středověku, a proto není problém, aby ji užívali i lidé. Z jejích listů lze uvařit čaj působící proti horečce, nevolnostem, bolestem hlavy, svalů nebo kloubů, proti nachlazení či rýmě. Čerstvé listy lze použít do salátů, rozdrcené jsou skvělým hojivým lékem na řezné rány,“ uvedl Dům a zahrada.

„Dvakrát až třikrát denně, před jídlem, se užívá nálev z vrchovaté čajové lžíce řezané natě na hrnek vody. Zevně můžete šantu použít podobně, jako například kostival – kašovité obklady hojí podlitiny i podrážděnou kůži,“ doporučil iReceptář.

Další léčivé účinky šanty:

  • Šanta kočičí má uklidňující, tišící účinky. Je mírnějším sedativem než kupříkladu kozlík a také lépe chutná.
  • Dovede zklidnit i nervově podrážděné vnitřní orgány.
  • Pomáhá mírně snižovat krevní tlak.
  • Upravuje trávicí poruchy včetně průjmu.
  • Podporuje pocení i vykašlávání, snižuje horečku a navozuje klidný spánek.
  • Mírní menstruační bolesti.
  • Působí močopudně.
  • V menších dávkách ji lze podávat i dětem, například při bolestivém prořezávání zoubků.
  • antiseptické účinky.

Jak jste se mohli dočíst výše, šanta kočičí má i léčivé účinky. V nabídce článků níže najdete tipy i na další rostlinky, které by mohly být prospěšné vašemu zdraví.